Evrenin şimdilik en büyük yıldızı keşfedildi

Avrupalı astronomlar, önemli bir başarıya imza attı. Dünya’dan 12 bin ışık yılı uzaklıktaki HR 5171 A, şimdiye kadar gözlenebilen en büyük yıldız olarak tanımlandı.

Evrenin şimdilik en büyük yıldızı keşfedildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Uzay Ajansı’na (ESO) ait Şili'deki Dev Macellan Teleskobu (GMT)  yardımıyla yapılan çalışma, Dünya’dan 12 bin ışık yılı uzaklıktaki, çapı Güneş’inkinin 1300 katından daha büyük olan HR 5171 A'nın evrende şimdiye kadar gözlenen en büyük yıldız olduğunu ortaya çıkardı

Yapılan ölçümlere göre, HR 5171 A, Avcı Takım yıldızındaki ikinci, Dünya’dan bakıldığında gökyüzünde görülen 9’uncu en parlak yıldız olan, İkizlerevi yıldızından yüzde 50 daha büyük bir kütleye sahip.

ESO'ya bağlı Avrupa Güney Gözlemevi yetkilileri, Güneş’ten 1 milyon kat daha parlak, ‘sarı hiper dev’ kategorisindeki yıldızın büyüklüğünün, daha önce yapılan gözlemlerde hesaplanandan daha fazla olduğunun ortaya çıkarıldığı bildirildi.

Yıldızın son 40 yıl içinde daha da irileştiğini ve büyüdükçe soğuduğunun belirlendiğini kaydeden ESO yetkilileri, yıldızın bu değişikliklerin meydana geldiği sırada görüntülenmesinin büyük bir şans olduğunu dile getirdi. Yetkililer, şimdiye kadar çok az sayıda yıldızın, hızla evrildikleri ve sıcaklıklarında son derece büyük değişiklikler meydana geldiği, bu son derece kısa süren aşamalarındayken görüntülenebildiğine dikkati çekti.

Sarı hiper dev kategorisindeki yıldızlar, son derece büyük yapıları ve parlaklıklarıyla diğer yıldızlardan ayrılıyor. ESO’ya göre, Samanyolu galaksisinde sarı hiper dev kategorisinde sadece 12 yıldız bulunuyor. Bu kategorideki yıldızlar hızla değişikliğe uğramaları ve üzerlerindeki materyalleri etraflarında geniş bir atmosfer yaratacak şekilde fırlatmaları nedeniyle son derece kararsız yapıda yıldızlar olarak tanımlanıyor.

Araştırmacılar ayrıca, HR 5171 A’nın çok yakınında başka bir yıldızın daha bulunduğunu ortaya çıkararak bu yıldıza ilişkin, yeni ve şaşırtıcı bir keşfe daha imza attıklarını bildirdi. Dev teleskop yardımıyla çalışan bilim adamlarından Olivier Chesneau, yeni keşfe ilişkin yayımladığı yazılı açıklamada, neredeyse birbirlerine dokunacak kadar yakın olan yıldızların oluşturduğu sistemin görünümünün, muazzam boyutlardaki bir yer fıstığını andırdığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2014, 10:11
banner53
YORUM EKLE

banner39