Facebook ve Twitter için de 'unutulma hakkı' önerisi

Google için geliştirilen 'unutulma hakkı'nın benzeri kısa bir süre sonra Facebook ve Twitter gibi platformları da kapsayabilir

Facebook ve Twitter için de 'unutulma hakkı' önerisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Adalet Divanı'nın kişisel bilgilerin isteğe bağlı siteden kaldırılması yönündeki kararına bir yenisi daha ekleniyor.

Radikal'de yer alan habere göre İngiltere Başbakanı David Cameron tarafından 'Minister for Internet Safety and Security' bakanlığına atanan Baroness Joanna Shields, 'iRights' adlı planıyla konuyu bir kez daha gündeme getirdi.

18 yaşından küçük internet kullanıcılarının sosyal medyada ilerleyen yıllarda utanacakları paylaşımlarda bulunabileceklerinin ve bu paylaşımların üniversiteye ve işe girme sürecinde yanlış bir profile sahip olmalarına neden olabileceğinin altını çizen Shields, bu konu hakkında adım atılması gerektiğini belirtiyor.

Özellikle Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerindeki paylaşımların kişiler tarafından silinmesi halinde bile online ortamda yaşamaya devam ettiğini belirten Shields, bu gibi paylaşımların tamamen silinmesini sağlayacak basit bir mekanizmanın oluşturulmasını talep ediyor.

AVRUPA BİRLİĞİ DE BENZER BİR ADIM ATABİLİR

Benzer bir tasarı Avrupa Birliği'nin de gündeminde yer alıyor. Bu tasarının kanunlaşması halinde AB sınırları içerisinde yaşayan 18 yaşının altındaki internet kullanıcıları online platformlardaki paylaşımlarının kaldırılması talebinde bulunabilecek.

Avrupa Adalet Divanı, 13 Mayıs'ta ilgisiz ve zamanı geçmiş bilgilerin arama motorundan isteğe bağlı olarak silinmesi yönünde karar almış, bu karar literatüre 'unutulma hakkı' olarak girmişti.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2015, 07:55
banner53
YORUM EKLE

banner39