Falcon 9 bu kez başarılı iniş yapamadı |VİDEO

Elon Musk'ın 'yeniden kullanılabilir' roketi, bu kez başarmaya oldukça yaklaşsa da patlamaktan yine kurtulamadı

Falcon 9 bu kez başarılı iniş yapamadı |VİDEO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uzaya gönderdiği Falcon 9 roketini dünyaya indirerek bir ilki gerçekleştiren SpaceX şirketinin, bu sefer gönderdiği roketi okyanusa indirme denemesi başarısız oldu.

SpaceX şirketinin geçtiğimiz haftalarda uzaydan iniş yaparak bir ilki gerçekleştiren Falcon 9 roketi, okyanusun üzerindeki bir platforma inme denemesi başarısız oldu.

Şirketin Twitter hesabından yapılan açıklamada, dün gerçekleştirilen denemenin, iniş ayaklarından birinin kırılması nedeniyle başarısız olduğu bildirildi.

UYDUYU YÖRÜNGEYE OTURTTU

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü'nden fırlatılan roketin kalkışı planlandığı gibi gerçekleşti. Roket, Amerikan-Fransız ortak yapımı Jason-3 uydusunu Dünya'nın yörüngesine yerleştirmeyi başardı. 180 milyon dolara malolan uydunun deniz seviyelerindeki yükselmeyi inceleyeceği ifade edildi.

“DENİZE İNİŞLER GEREKLİ OLACAK”

Şirketin CEO'su Elon Musk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada denize iniş tekniklerini kusursuz hale getirmeye çalıştıklarını, çünkü yüksek hızlı görevlerde denize inişlerin gerekli olacağını kaydetti.

SpaceX şirketi, dünyaya inebilen roketlerin parçalarının sonraki görevlerle de kullanılabilmesini, böylece uzay uçuşlarının daha ucuz ve sürdürülebilir olmasını amaçlıyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2016, 17:28
banner53
YORUM EKLE

banner39