banner39

Felçli hastaları ayağa kaldıracak

Bilim insanları, uzun süredir felçli olan ve yürüyemeyen hastaları yeniden ayağa kaldıracak bir teknoloji geliştirdi. Bu teknoloji sayesinde hastalar, başka bir aletten değil kendi kas sistemlerinden güç alacak.

Bilim Teknoloji 11.11.2016, 20:28 11.11.2016, 20:28
Felçli hastaları ayağa kaldıracak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Talihsiz kazalar sonucu insanlar ne yazık ki bazı uzuv kayıpları yaşayabiliyor. Özellikle felç olarak tabir edilen ve tedavisi imkansız hastalıklar gibi. Bilim insanları bu soruna çözüm niteliğinde bir teknoloji geliştirmeyi başardılar.

Bildiğiniz gibi vücudun hareketi için kasların uyarılması gerekiyor. Beyinden gelen sinyaller, kaslara ulaşarak kasların hareket etmesini sağlıyor. Ne yazık bazı durumlarda bu bağlantı kopabiliyor. Söz konusu kopma gerçekleştiğinde ise kaslar hareket etme yetisini yitiriyor.

Şimdi ise bilim insanlarının geliştirdiği bu teknoloji, söz konusu vakalara çözüm getirecek nitelikte. Geliştirilen cihaz, beyin ile kaslar arasında kesilen bağlantının yerine bir köprü oluşturarak sinyallerin yeniden kaslara iletilmesini sağlıyor. Böylece hastalar bu cihaz sayesinde eski bedensel fonksiyonlarına geri kavuşuyor.

Felçli bir maymun üzerinde yapılan testler sonucunda maymun yürümeyi başardı. Fakat bu teknolojinin insanlar üzerinde ne zaman kullanılacağı hakkında henüz kesin bir bilgi bulunmuyor. Yinede geliştirilen bu teknoloji, birçok hastaya umut niteliğinde olacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?