banner39

banner35

Fillerin farelerden daha büyük sorunu; 'küresel ısınma'

Günümüzde küresel ısınma ve doğal yaşam şartlarındaki azalma nedeniyle birçok hayvan türünün nesli tükenme noktasına geldi. Fil de bu hayvan türlerinden yalnızca biri.

Bilim Teknoloji 15.08.2016, 13:03 15.08.2016, 13:08
Fillerin farelerden daha büyük sorunu; 'küresel ısınma'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

21. yüzyılın en büyük sorunlarından biri olan iklim değişimi ve doğal yaşam alanlarının istila edilmesi birçok hayvan neslini tükenme noktasına getirdi.

Washington Post gazetesinin yayınladığı bir çalışmaya göre, avcılık, balıkçılık ve iklim değişikliği yeryüzündeki biyoçeşitliliği hala tehdit eden sebeplerin başında geliyor. Queensland Üniversitesi'nden uzmanlar tarafından yayınlanan analizde 8 bin hayvan nesli tehlikeye maruz kalıyor. Tüm risk faktörlerinin ele alındığı bu analizde en fazla tehdidin 'Filler ve Afrika Aslanları' üzerinde olduğu belirtiliyor.

FİLLER BÖLGE DEĞİŞTİRİYOR

Afrika'da nesli tükenme aşamasında olan fillerle ilgili kapsamlı projeler üretiliyor. Bu projelerden biri de 500'e yakın filin uzmanlar eşliğinde toplu tehcir edilmesi. Fillerin tehcirinin gelecek yıl tamamlanması planlanıyor. Uzmanların eşlik edeceği 300 kilometrelik göçte filler helikopterler ve kamyonlar üzerindeki konteynırlarda taşınacak.

Fillerin Güney Afrika'da bulunan 'Afrika Parks'a götürüleceği ve masrafları Johannensburg'da kar amacı gütmeyen bir grubun üstlendiği belirtiliyor.

Fillerle ilgili tehcir kararı, özellikle Afrika genelindeki yabani hayat üzerinde artan baskı sonrası geldi.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?