banner39

Google içerik kaldırmaya yeşil ışık yaktı

Avrupa Adalet Divanı’nın verdiği karara uyan Google, artık kullanıcıların kendi haklarındaki bir içeriğin Google’dan silinmesine imkan tanıyacak

Bilim Teknoloji 30.05.2014, 16:36 30.05.2014, 16:53
Google içerik kaldırmaya yeşil ışık yaktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Google, internette "unutulma hakkını" talep eden Avrupalıların isteklerini değerlendirmeye yardımcı olması için internet uzmanlarından oluşan bir komite ve internet sitesi kurdu.

Uzun süren davaların ardından Google kullanıcılarla anlaşma yoluna gitti. İspanya uyruklu bir vatandaşın Google açtığı davayı kazanması sonucu ünlü arama motoru yeni bir düzenleme başlattı.

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google artık gereksiz ve ilgisiz haberleri silecek. Google, Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın istediği takdirde kişilere ait bilgileri temizleyecek.

Avrupa Birliği Adalet Divanı, İspanyol uyruklu bir vatandaşın Google'a açtığı dava sonrasında talep edildiği takdirde Google'nin gereksiz içeriği temizleyeceği kararına varılmıştı.

Konu hakkında bilgi alan Alman vatandaşları da Google üzerinde yeni ortaya çıkan imkandan yararlanmak istiyordu. Google bu gelişmeler karşısında harekete geçti.

Google, AB vatandaşlarının arama motorundaki içeriği ile ilgili talepleri kendilerine iletmesi için web formu kurdu. Gelen talepler Google tarafından incelenecek ve haklı bulunursa gereken temizlik yapılacak.
Şimdilik sadece AB vatandaşları için geçerli olan sistem ilerleyen aylarda tüm dünyada kullanılabilecek.

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?