banner39

Google transfer için kolları sıvadı

The Verge sitesi, Hewlett-Packard TouchPad tabletinin işletim sistemini yazan ekibin Google’a transfer olacağını öne sürdü.

Bilim Teknoloji 26.05.2012, 01:55 26.05.2012, 01:55
Google transfer için kolları sıvadı

HP, kısa bir süre önce 2014 mali yılının sonuna kadar 27 bin kişinin işten çıkarılacağını açıklamıştı. Google’ın, bu açıklamanın ardından harekete geçtiği ve mobil cihazlardaki işletim sistemi piyasasındaki üstünlüğünü artımak için HP’nin TouchPad yazılım ekibini transfer etmek istediği belirtildi.

The Verge’ün verdiği bilgilere göre, Google ayrıca Touchpad’in işletim sistemi WebOS için HTLM-5 tabanlı uygulama çerçevesi Enyo’yu yazan HP ekibini de bünyesine katmak istiyor. Her iki ekibin Google’da nasıl bir görev alacaklarına dair ise bir bilgi yok.

HP’NİN YAZILIM STRATEJİSİ ÖLDÜ

Enyo, Ağustos 2011’de, dönemin HP CEO’su Leo Apotheker’in WebOS kullanan cihazların üretimlerinin durdurulacağının açıklanmasıyla ömrünü doldurmuştu.Apotheker, HP’nin tüketici elektronik şirketinden, iş sınıfına yönelik yazılımlar üreten ve danışmanlık hizmeti sağlayan bir şirket modeline geçmesini öngörmüştü.

WebOS ve Enyo’nun geleceği Apotheker’in kararırken, Eylül 2011’de Meg Whitman’ın yeni CEO olarak atanması, yazılım ekiplerinin geleceğini iyice belirsizleştirdi. En büyük online perakende sitelerinden eBay’in CEO’luğunu yapmış olan Whitman, Apotheker’in birçok kararını rafa kaldırdı ve ilk hamlesini yazılım üretcisi Palm’ı 1.2 milyar dolara satın alarak yaptı.

Ancak gelinen noktada yeni işletim sistemleri ve yazılımlar üretme stratejisi HP için yeniden geride kalmış gibi görünüyor. Analistler, Google’ın bünyesine katacağı yeni yazılımcılarla Android veya Chrome için yazılım veya uygulama çerçevesi hazırlamak istediğini tahmin ediyor.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?