banner39

Google ve Facebook 'sahte haberler' sitelerini banlayacak

Dünyanın en büyük arama motoru 'google' sahte haberler yaparak, tıklanma alan bazı siteleri reklam ağından çıkaracak.

Bilim Teknoloji 15.11.2016, 11:54 15.11.2016, 11:57
Google ve Facebook 'sahte haberler' sitelerini banlayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İnternet haberciliğinde 'çok tıklanma' amacıyla yapılan sahte haberlere önlemler gelecek. Google ve Facebook'a son dönemde şikayet ve tepkilerin artması nedeniyle yeni bir uygulamaya geçileceği belirtildi.

Reuters'in haberine göre, Google, kullanıcıları yanlış haberlerle gerçeklerden uzaklaştıran, bu sayede izlenme payını artırmaya çalışan web sitelerini tamamen yasaklayacak ve AdSense hizmetini kullanmalarına da izin vermeyecek.

Facebook'un da aynı uygulamaya geçeceği belirtiliyor. Sosyal medya devi Facebook sayfalarında kullanıcılar tarafından oldukça fazla “dezenformasyon” haber paylaşan web sitesi olduğuna dair şikayetler artıyor. Bu noktada kullanıcıların rahatsız olması Facebook reklam gelirlerini de etkiliyor. Facebook daha önceden kullanıcıların ihbarlarıyla bu tür paylaşım yapan siteleri buluyor ve engellemeye çalışıyordu. Üstelik Facebook yeni ABD Başkanı Donald Trump tarafından da eleştiri oklarına maruz kalmıştı.

2015 yılından beli “tık avlama” ya da “click bait” haberlere karşı savaş açan Facebook, geliştirdiği yazılımlara sahte habercileri sosyal medyadan silmeye çalışıyor. Sosyal medya devi bu çabasını desteklemek için aynı Google gibi, makine öğrenme algoritması kullanan yapay zeka platformu kullanarak savaşacak.

Uzmanlara göre, Facebook ve Google'nin bu kararı almasında karlarının azalmasının etkili olduğu belirtiliyor.

Son dönemde Angela Merkel'den Donald Trump'a Google ve Facebook'a algoritmaları oynandığına dair eleştiriler gelmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?