banner15

Google'dan NSA'ye casusluk eleştirisi!

Google CEO'su veri tabanlarına sızılmasından hoşlanmadı, "ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA)'nın Google'ın veri merkezlerini izlemesi gerçekten ölçüsüzlüktür" dedi

Google'dan NSA'ye casusluk eleştirisi!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Google'ın İcra Heyeti Başkanı ve CEO'su Eric Schmidt, ABD hükümetinin şirketin veri merkezleri üzerinde casusluk yaptığını iddia eden haberlere karşı sert çıkarak kanıtlanması halinde böyle bir hareketin "ölçüyü aşmış" ve yasadışı olacağını belirtti.

Schmidt Pazar günü The Wall Street Journal Gazetesi'ne verdiği röportajda, "Eğer doğruysa ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA)'nın Google'ın veri merkezlerini izlemesi gerçekten ölçüsüzlüktür. Organizasyonun doğru karar vermeden görevi doğrultusunda insanların gizliliğini ihlal etmesi kabul edilemez," dedi.

Schmidt, "Snowden'ın açıkladıkları bunun gayet mümkün olduğunu ve dahasının da olabileceğini anlamamızı sağladı." şeklinde konuştu. NSA'nın söz konusu açıklamaları internet devleri Facebook, Google ve Yahoo gibi birçok şirketi zan altında bırakmıştı. Google CEO'su ilk yaptığı açıklamada "Yıllardır casusluk faaliyetleri yapılıyor. Bu konuda bir yargıya varmak istemiyorum. Hükûmet kaynaklı casusluk toplumumuzun doğasında var" demişti.

Schmidt röportajda, güvenlik ve gizliliğin doğru dengesinin uygun izleme seviyesini bulmakta yattığını savundu.

Washington Post'un yayımladığı Snowden belgelerine göre NSA, internetin dev şirketleri Google ve Yahoo'nun dışarıya kapalı veri bağlantılarını inceleyerek her gün milyonlarca bilgiyi analiz ediyordu. NSA'in bu casusluk faaliyetini, fiber optik kablolara veya bilgisayar ağının diğer teçhizatına müdahale ederek gerçekleştirdiği ve doğrudan sunucuları hedef almadığı öne sürülüyor.

NSA'in topladığı veriler yazı, ses ve görüntüden ''üstveri''ye (metadata) kadar uzanan geniş bir yelpazede yer alıyordu. NSA'in topladığı bilgileri Muscular (Kaslı) adlı bir programdan geçirerek eleyip incelediği bildiriliyor. Belgelerde NSA'in bu programı İngiltere'deki muadili GCHQ ile birlikte işlettiği söyleniyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2013, 17:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48