Hawking: Beyni kopyalamak mümkün

Astrofizikçi Stephen Hawking, gelecekte şartların elvermesi durumunda beyinin bilgisayara kopyalanmasının mümkün olabileceğini söyledi

Hawking: Beyni kopyalamak mümkün

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Astrofizikçi Stephen Hawking'in hayatını konu alan belgeselin prömiyeri İngiltere'de yapıldı. Gösterimin ardından kameraların karşısına çıkan Hawking, beyinin bilgisayara kopyalanmasının mümkün olduğunu, ancak şu anki imkanların bunu gerçekleştirmek için yetersiz olduğunu söyledi.

21 yaşında motor-nöron hastalığı teşhisi konulan ve sadece 3 yıl ömür biçilen Hawking, ''Bütün hayatımı erken ölüm tehdidi altında geçirdim, dolasıyla zamanı boşa harcamaktan nefret ederim'' dedi.

Yazıları sese dönüştüren bilgisayar sayesinde konuşabilen Stephen Hawking'e, insan bilincinin öldükten sonra var olmayı sürdürüp sürdüremeyeceği soruldu.

Hawking bu soruyu "Bence beyin bilgisayar gibi bir program. Dolayısıyla teoride beyni bilgisayara kopyalamak mümkün. Bu sayede bedenen öldükten sonra bile bir yaşam formu oluşturulabilir. Ancak şu anki imkanlarla bunu gerçekleştirmemiz mümkün değil" diye cevapladı. 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2013, 10:24
banner53
YORUM EKLE

banner39