banner15

Her 5 bitkiden biri yok oluyor

Dünyadaki bitkiler üzerinde yapılan en büyük araştırma tamamlandı.

Her 5 bitkiden biri yok oluyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyadaki bitkiler üzerine bugüne değin yapılan en büyük araştırmayı tamamladıklarını söyleyen bilim insanları, ''Yaklaşık her beş bitki türünden biri yok olma riski altında'' diyor.

Araştırmaya Londra merkezli İngiliz Kraliyet Botanik Bahçeleri adlı kurum öncülük etti.Dünya çapında tahminen 380 bin bitki türü var ve varlıklarına en büyük tehdidi insanoğlunun faaliyetleri oluşturuyor. Araştırmacılar, birçok ülkede ormanların tarım arazisine çevrilmesini en tehlikeli faktör olarak gösteriyor. Bitkilerin gıda ya da ilaç olarak potansiyel faydaları incelenmeden yokolması ciddi bir kayıp olarak değerlendiriliyor. BBC'nin haberina göre hazırlanan rapor, önümüzdeki ay Japonya'da Birleşmiş Milletler nezdinde yapılacak olan Biyolojik Çeşitlilik Konferansı'nda ele alınacak.

Japonya'daki konferansta bitkiler dahil yeryüzündeki canlıların korunması için yeni hedeflerin belirlenmesi planlanıyor. Bitkilerin yüzde 22'sinin tehdit altında olduğunu söyleyen ve bazılarında kritik bir aşamaya gelindiğine dikkat çeken İngiliz uzman Profesör Stephen Hopper, ''Bitkilerin yokoluşuna oturup seyirci kalamayız, dünyada hayatın temel taşlarını bitkiler oluşturuyor'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2010, 07:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48