banner39

HoloLens ile beyin ameliyatı yapılabilecek

Microsoft'un sanal gerçeklik gözlüğü HoloLens beyin ameliyatlarında kullanılmak üzere test ediliyor.

Bilim Teknoloji 13.10.2016, 12:20 13.10.2016, 12:20
HoloLens ile beyin ameliyatı yapılabilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Microsoft'un hem sanal gerçeklik hem de dijital gözlüğü HoloLens ile doktorların normalde ulaşılması zor olan bilgileri gözünün önünde görmesi, ameliyatları başarılı bir şekilde tamamlaması hedefleniyor.

Duke Üniversite tarafından yapılan test çalışmalarında artırılmış sanal gerçeklik gözlüğü kullanan doktorlar, ameliyatı simule edebiliyor ve böylelikle yaşanacak olası bir hatanın önüne geçilerek ameliyatın daha başarılı olması sağlanıyor. Gözlük yardımıyla önce hastanın başı işaretleniyor ve sonrasında ameliyatta dışarıdan yapılan müdahalenin ne tür etkiler yapacağı gözlük üzerinde görülebiliyor. Böylelikle başka bir ekrana ihtiyaç kalmıyor.

Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğü, Google Glass ise dijital gözlük konusunda geliştirilen projelerden. HoloLens'i rakiplerinden ayıran özellikler ise hata payının az olması ve gecikmenin çok yüksek olmaması olarak söylenebilir. Bu da HoloLens'i ameliyat donanımı konusunda öne çıkarıyor. Test çalışmaları devam eden ürünün gerçek bir hasta üzerinde ne zaman kullanılmaya başlanacağı ise bilinmiyor.

HoloLens ile ameliyat yapma konusunda test videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?