banner15

İlk Türk astronot İstanbul'a geliyor

Toktar Aubakirov TASAM'ın konuğu olarak 20 Ekim'de Türkiye'ye gelecek

İlk Türk astronot İstanbul'a geliyor

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünyanın ilk Türk astronotu Kazakistan vatandaşı Toktar Aubakirov Türkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi TASAM tarafından İstanbul’da düzenlenecek olan Dünya Türk Forumu’na katılmak üzere Türkiye’ye gelecek.

TASAM'ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, 20-22 Ekim 2010 tarihlerinde “Türk Konseyi, Türk Diasporası ve Sosyoekonomik İş Birliği” ana temalı “Dünya Türk Forumu”na katılmak üzere Türkiye’ye gelecek olan Toktar Aubakirov Kazakistan Parlamentosu’nda bir dönem milletvekilliği de yapmıştı.

Toktar Aubakirov, 2-10 ekim 1991 tarihlerinde mir yörünge kompleksinde ilk uzay uçuşunu gerçekleştirerek, ilk Türk astronotu olmuştu.

TASAM Başkanı Süleyman Şensoy, yaklaşık 60 ülkeden Türk diasporası düşünce ve kanaat önderlerinin katılımını planladıkları Dünya Türk Forumu'na Ankara’da bulunan diplomatik misyon temsilcilerinin de gözlemci olarak katılacaklarını söyledi.

Forum’da “Küresel ve Bölgesel Sorunların Türk Dünyası’na Yansımaları”, “Türk Dünyası’nda STK’lar ve Sivil Toplumun Gelişimi Önündeki Sorunlar”, “Eğitim - Bilim - Kültür Alanında İş Birliği ve Türk STK’ların Rolü”, “Yabancı Düşmanlığı, Sosyal Dışlanma ve Türk Diasporası”, “Türk Kültürünün Kurucu Öğeleri: Bütün İnsanlık için Bir Evrensel Değerler Projemiz Var mı?”, “Türk Kültür Alanı: Kültürel Farklılıktan Kültürlerarası Diyaloğa”, “Sosyo-ekonomik İş Birliği Konusunda Mevcut Durum, Yeni İş Birliği Alanları ve Kurumsallaşma” ve “Sözde Soykırım - Türk Diasporası ve İş Birliği” konuları masaya yatırılacak.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2010, 10:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48