banner15

İlk yerli uydu bugün fırlatılıyor

Yıllardır beklenen oldu, Türkiye uzay araştırmaları tarihinde bir ilk gerçekleşiyor... Türkiye tamamen yerli yapım olan ilk uydusu RASAT'ı bugün uzaya gönderiyor

İlk yerli uydu bugün fırlatılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye, bugün tarihi bir gün yaşayarak ilk yerli yer gözlem uydusu RASAT'ı uzaya yollayacak.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) kaynağıyla Türkiye'de tasarlanıp üretilen Türkiye'nin ilk yerli yer gözlem uydusu ve "Türkiye'de bugüne kadar üretilen en büyük uydusu" olan RASAT, 15 Haziran'da Rusya'nın Kazakistan sınırındaki Yasny Fırlatma Üssü'ne gönderilmişti. Buradaki testleri tamamlanan RASAT bugün uzay yolcusu.

RASAT'ın tasarım, üretim ve test aşamalarının tamamı Türk mühendisler ve teknisyenler tarafından, hiçbir yabancı ortak ya da danışman kullanılmadan Ankara'da TÜBİTAK uzay tesislerinde gerçekleştirildi. RASAT'ın uçuş bilgisayarı, uçuş yazılımı, hızlı haberleşme sistemi, görüntü sıkıştırma sistemi gibi kritik alt-sistemleri de Türkiye'de tasarlanıp üretildi. 7.5 metre siyah beyaz, 15 metre çok bantlı görüntüleme kapasitesine sahip, yaklaşık 100 kilogram ağırlığındaki RASAT'ın yörüngeye yerleştirilmesiyle elde edilecek görüntüler, şehir bölge planlama, ormancılık, tarım, afet yönetimi ve benzeri amaçlar için kullanılacak.

TÜBİTAK'TA TEST EDİLDİ

TÜBİTAK uzay tesislerinde RASAT uydusunun tüm modül üretim ve testlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından uydu entegrasyonu gerçekleştirildi. Uydunun işlevsel testleri ve sistem seviyesi testleri TÜBİTAK uzay tesislerinde yapıldı. Uydu uzayda iken yapılacak kablosuz haberleşmenin yerdeki denemeleri ise, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) Hacettepe Üniversitesi Yerleşkesi'nde yer alan Piyasa Gözetim Laboratuvarı'nda başarıyla gerçekleştirildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 09:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35