İnternet kullanıcısı 34 milyona ulaştı

Son yapılan araştırmaya göre, Türkiye'deki internet kullancısı sayısı 34 milyona ulaştı, kullanıcıların sayısında 2 yılda 2 kat artış görüldü

İnternet kullanıcısı 34 milyona ulaştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

'Mediascope Europe' 2012 araştırmasına göre, Türk internet kullanıcıları Avrupalılara göre internet veya televizyon başında daha çok zaman harcıyor.

Türkiye verileri Yandex'in desteğiyle belirlenen, Interactive Advertisement Bureau'nin (IAB) Avrupa'da medya kullanımı üzerine yayınladığı 'Mediascope Europe' araştırmasının sonuçlarından derlediği bilgiye göre, araştırma Türkiye'de internet kullanımı ile ilgili ilginç veriler ortaya koyuyor. Türkiye'de internet kullanımındaki artış hızla devam ederken, bilgisayarlar, mobil cihazlar, tablet bilgisayarlar, oyun konsolları veya diğer cihazlar aracılığıyla internete bağlanan 33.9 milyon internet kullanıcısı bulunuyor.

Araştırmaya göre, 2010 yılından bu yana Türkiye'de televizyondan sonra en çok tercih edilen mecra haline gelen internetin kullanım oranı 2010'dan bu yana yaklaşık iki misli artış gösterdi.

Öte yandan Türkiye'deki kullanıcılar interneti en sık 10.00-17.30 saatleri arasında kullanıyor. Türkiye'deki kullanıcılar 21.00-06.00 saatleri arasında Avrupalılar'a göre internette daha çok zaman geçirirken, günün diğer saatlerinde ülkenin ortalaması Avrupa'nın gerisinde kalıyor.

Araştırmada, 16-24 yaş aralığı göz ardı edildiğinde, Türkiye'deki kullanıcıların, yaş aralıkları ve cinsiyetleri farketmeksizin, Avrupalılara göre internet veya televizyon başında daha çok zaman geçirmenin yanı sıra, her iki mecra eş zamanlı olarak daha fazla kullanılıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 16:50
banner53
YORUM EKLE

banner39