banner39

İnternet sansürü AİHM'de

İnternet sitelerine uygulanan toptan kapatma cezasının uygulandığı Türkiye'de, iki örnek mahkeme kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşındı

Bilim Teknoloji 10.03.2011, 15:41 10.03.2011, 15:41
İnternet sansürü AİHM'de

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yasadışı olduğuna hükmedilen içeriğin bulunduğu sayfaların engellenmesi yerine tüm platformu kapatma yolunun tercih edildiği Türkiye'de, iki örnek mahkeme kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşındı.

NTV'nin haberine göre, AİHM Türkiye'den internet sansürü nedeniyle yapılan iki başvuruyu kabul etti. Mahkemenin incelemesi sonucunda olumlu karar çıkması durumunda, erişimi engellenen 10 bine yakın internet sitesi bakımından emsal olacak.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Ahmet Yıldırım tarafından, Alternatif Bilişim Derneği aracılığıyla Google Sites'ın kapatılması ve Yaman Akdeniz tarafından last.fm'in engellenmesi ile ilgili başvuruyu (No. 20877/10) incelemeye aldı. Bu başvurular Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi’nin 10. Maddesinin ihlali iddiası ile Strasbourg’a geçtiğimiz sene içinde iç hukuk yolları tamamen tüketildikten sonra taşınmıştı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 31 Ocak 2011 tarihinde taraf ülke Türkiye’ye bu iki başvuruyu birleştirerek incelemeye aldığını bildirdi ve 16 Şubat 2011 tarihinde de iki başvurunun özetini ve hükümete yönlendirilen soruları mahkemenin web sitesinden yayınladı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi hükümete bu başvurularla ilgili cevap vermek için 09 Haziran 2011 tarihine kadar süre tanıdı. Kitle örgütlerinin de müdahil olma süreci başladı. Bu başvurularla ilgili görüşler 24 Nisan 2011 tarihine kadar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gönderilmesi gerekiyor

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?