banner15

İran'ı vuran bilgisayar virüsü yayılıyor

İran'da 30 bin bilgisayarı vuran bilgisayar Stuxnet virüsü, sanayi tesislerinin bilgisayar sistemlerine yönelik olarak yayılıyor.

İran'ı vuran bilgisayar virüsü yayılıyor


İran'da devlete bağlı bilgisayar teknolojileri şirketinin başkan yardımcısı Hamid Alipur, ülkede şimdiye kadar 30 bin bilgisayarı etkileyen Stuxnet virüsünün, sanayi tesislerinin bilgisayar sistemlerine yönelik saldırılarının sürdüğünü bildirdi.

Resmi İRNA ajansının haberine göre, Alipur, siber saldırıları n sürdüğünü ve virüsün yeni biçimlerde yayılmaya devam ettiğini belirterek, "Virüsün gelişimini gözlemliyor ve kontrol ediyoruz. İki ayda ortadan kaldırmayı planlıyorduk ama istikrarlı değil ve temizlik operasyonu başlattığımızdan beri üç yeni biçimi ortaya çıktı" dedi.

Alipur, bu sektörde çalışan personelin bilgisayarlarının internete bağlanmasalar bile etkilenebildiğini belirtti.

İranlı yetkili, bu virüsü üretmek için büyük yatırım yapıldığını savunarak, virüsün kapasitesi incelendiğinde bunun normal bir bilgisayar tarafından üretilmediğini, bir dizi örgüt ve ülke tarafından düzenlendiğini anladıklarını söyledi.

Haziranda ortaya çıkan Stuxnet virüsünün, petrol ve doğalgaz boru hatları, petrol platformları, elektrik santralleri ve diğer sanayi kuruluşlarını kontrol etmekte kullanılan Alman Siemens şirketinin programını hedeflediği kaydediliyor.

Bunu "bilişim yoluyla sabotaj" olarak niteleyen İranlı uzmanlar, virüsün etkilediği kuruluşlarda fiziki tahribata yol açmak için bazı faaliyetlerin yönetimini değiştirdiğine işaret etti.

Uzmanlar, özellikle İran'da etkili olan Stuxnet virüsünün, Hindistan, Endonezya ve Pakistan'da bilgisayarlara bulaştığını ifade ediyor.

Bazı batılı uzmanlar, virüsün yakında hizmete girecek Buşehr nükleer santralini hedeflemiş olabileceğini belirtirken, İranlı yetkililer, Buşehr'in etkilendiği haberlerini yalanladılar.

Kaynak: Ajanslar
 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2010, 07:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
talip emin
talip emin - 10 yıl Önce

bu virüs windowsa özgü bir virüs. hassas konularda bu istemin kesinlikle kullanılmaması gerektiğini bu ülkeler nasıl bilmez, şaşılacak bir durum. teknolojiyi transfer ederken bunlara dikkat edilmeliydi.

ahmad shah
ahmad shah - 10 yıl Önce

talip kardeşim.iran bi kere Türkiye gibi MS işletim sistemleri kullanmıyor.bırak windows işletim sistemi kullanmayı,adamlar INTEL veya AMD CPU bile kullanmıyorlar.ev kullanıcıları hariç tabii.kendi CPU'sunu üreten bir ülke için işletim sistemi geliştirmek çocuk oyuncağı.bu işte başka bir iş var.ayrıca bu virüsü temizleme işi de Symantec gibi bir yahudi kuruluşuna verilmesi da çok çok ilginç

banner39

banner36

banner47

banner48