İslami değerlere uygun ilk film sitesi

Piyasadki filmleri İslami hassasiyetlere göre değerlendirerek puanlayan film değerlendirme sitesi ramazan ayıyla birlikte yayına başladı

Bilim Teknoloji 15.07.2013, 13:11 15.07.2013, 13:11
İslami değerlere uygun ilk film sitesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslami değerlere uygun ilk film değerlendirme sitesi Cinemu açıldı. Gelişen dijital ortam sayesinde İslam alemi son zamanlarda hiç olmadığı kadar Hollywood ve dünya sinemasına ilgi göstermeye başladı. 2012 yılında Türkiye'de toplam 281 film vizyona girerken bunun sadece 61'inin yerli, geri kalan 220'si yabancı filmler oldu.

1 milyar 700 milyonluk toplam nüfusunun % 54'ü 25 yaş altı gençlerden oluşan İslam Dünyası'nın kendi ilke, kavram ve değerlerine uygun bir sinema sitesinin olmayışı üzerine cinemu.com sitesini hayata geçirdiklerini belirten site yetkilileri portalın Ramazan Ayı ile yayına başladığını açıkladı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"CİNEMU, mevcut film değerlendirme ve derecelendirme sitelerinden farklı olarak, her şeyden önce çok dilli olarak yayın yapacak ve özelde İslam dünyasına, genelde de tüm dünyaya hitap edecek. 1 Ramazan itibariyle CİNEMU, Türkçe, İngilizce, Arapça, Fransızca, Farsça, Malayca, Endonezce ve Rusça dillerinde hizmete başlayacak. Kısa süre içinde bu dillere Urduca ve Çince de eklenecektir."

Cinemu'da uygulanan "güvenlik metre" cetveli aracılığıyla; site ziyaretçilerinin en güvenli'den en yüksek puanlı'ya doğru tüm filmlere kategorize edilmiş bir biçimde ulaşma imkanları olacak. Vizyondaki filmler dahil beş bine yakın filmin değerlendirilip derecelendirildiği sitede, her filmin bir tanımlayıcı pasaportu olacak. Cinemu kullanıcıları, böylelikle; her bir filmin konusu, oyuncuları, sanatsal bilgilerinin yanında CİNEMU' nun İslami aile kriterleri esas alınarak verdiği derecelendirme puanına ulaşabilecekler. CİNEMU'da film ayrımı yapılmaksızın her film en güvenliden, ailece seyredilmesi "sakıncalı" ya kadar bir derecelendirme puanına tabi tutulacak. Film sitesinde ayrıca o filme IMDB ve diğer muteber sinema sitelerinin verdiği puanlar da dinamik olarak yer alacak. Film pasaportu bölümünde filmin çıplaklık, şiddet, ensest ilişki, homoseksüellik, alkol ve uyuşturucu tüketimi, küfürlü dil ve hatta herhangi bir dine ve inanca hakaret içerip içermemesine göre değerlendirilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?