banner15

İsrail Google'ye izin verdi

İsrail, Google'nin "Sokak Görünümü" hizmeti kapsamında ülke sokaklarını görüntülemesine izin verdi

İsrail Google'ye izin verdi

İsrail yönetimi, internet devi Google'ın "Sokak Görünümü" hizmeti kapsamında İsrail sokaklarını görüntülemesine izin verdi. Adalet Bakanlığı, bugün yaptığı açıklamayla Google'ın sokak kameralarını getirmesine onay verildiğini duyurdu. Bakanlık, söz konusu hizmetin "İsrail'in kamu çıkarlarının korunması" şartıyla verildiğine dikkat çekti.

İsrail, Google Sokak Görünümü'nün Ortadoğu'da kullanıldığı ikinci yer olacak. Google Sokak Görünümü, bölgede halen Bağdat'ta kullanılıyor.

Google Sokak Görünümü şu anda dünya çapında pek çok ülkede ve şehirde kullanılabiliyor. Batı Avrupa ve ABD'nin tamamında Japonya, Güney Kore, Yeni Zelanda ve Avustralya'nın büyük kısmında kullanılmakta olan Google hizmeti, Brezilya, Kanada ve Güney Afrika'da ise kısmi olarak uygulanıyor.

Google Harita servisinin bir hizmeti olan Sokak Görünümü'nde haritada bir yere tıklandığında (sadece belli şehirlerde) o yerin sokak hizasından çekilmiş fotoğrafı görülüyor. Tek bir statik fotoğraf olmayan bu görüntülerde bakış açısı 360 derece değiştirebiliyor ve bu fotoğraf üzerindeki oklara tıklanarak sokaklarda kamerayla dolaşılabiliyor.

SİSTEM NASIL HAZIRLANIYOR?

Genelde Amerikan Ordusu ile çalışan Immersive Media şirketinin 11 lensli kamerası ile sadece şehirde araba ile dolaşarak yüksek çözünürlüklü videolar çekiliyor. Bu sinek gözü gibi kamera tekniği ile çekilen resimler sonra bir yazılımda birleştiriliyor ve içinde kullanıcıların dolaşabileceği hiper panaromik 3 boyutlu ortamlar oluşturuluyor.

Çekimler bir GPS ile yer verisi kaydedilerek yapılıyor. Google Immersive Media'dan satın aldığı bu GPSli görüntüleri kullanıyor. Kullanıcılar fotoğraflara tıkladıklarında tabelaları okuyabiliyor, insanları yüzlerine kadar detaylı bir şekilde görebiliyor.

Kaynak: Cihan

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2011, 13:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35