banner39

Kalp hastaları için yeni tedavi

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kalp hastaları için yeni bir tedavi yöntemi benimsendi

Bilim Teknoloji 12.08.2013, 14:48 12.08.2013, 14:50
Kalp hastaları için yeni tedavi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kısa süre önce hizmete giren kardiyovasküler cerrahi kliniğinde hastaların duyu organlarına hitap eden yeni bir yaklaşım benimsendi.

Özel seçilen renk ve kokularla rahatlatılan hastalar için müzik yayını yapılıyor, koridora ve hasta odalarına asılan kardelen çiçeğinin yer aldığı tablolarla ise "Mücadeleden vazgeçmeyin, direnin" mesajı veriliyor.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Kliniği eğitim sorumlusu Prof. Dr. Kerim Çağlı, kısa bir süre önce hizmete giren klinikte tedaviye katkı sağlayan farklı yaklaşımlar benimsediklerini söyledi.

Klinikte modern tıbbın uygulamaları dışında destekleyici tıp kapsamına giren ayrıntılara önem verdiklerini dile getiren Çağlı, "İnsan vücudundaki kalp ve damarların dışında ruh dünyasında da gönül kalbi ve sevgi damarları vardır. Kalp ve damarların gıdası nasıl kan ise insanın iç dünyasında hoşnutluk hissi uyandıran da beş duyu organıdır" diye konuştu.

Kalp ve damar ameliyatları gibi hem hastalar hem de sağlık ekibi açısından stres taşıyan ortamlarda hoşnutluk hissine daha çok ihtiyaç olduğunu anlatan Prof. Dr. Çağlı, çok eskilerden bugüne yapılan bir çok araştırmanın, bu hislerin olumlu yönde uyarılmasının ağrıları yüzde 40 azalttığını, vücut dirençlerini artırdığını gösterdiğini bildirdi.

Bunları dikkate alarak klinikte canlılık ve performans artırıcı sarı, kahverengi ve bej, yoğun bakım ve ameliyathanede ise sakinleştirici, rahatlatıcı ve güven verici yeşil rengin tercih edildiğini anlatan Çağlı, müzik yayınıyla "Meloditerapi" yapıldığını, belirli zamanlarda havaya verilen lavanta kokusuyla ise canlılık, ferahlık ve sükunet duygusunun harekete geçirilmesinin amaçlandığını söyledi.

KARDELEN ÇİÇEĞİ TABLOLAR

Prof. Dr. Çağlı, koridora ve hasta odalarına sevginin, cesaretin, direncin, mücadelenin ve saflığın sembolü kardelen çiçeğinin yer aldığı tablolar asıldığını belirtti.

Zorlu bir tedavi sürecinden geçen hastaların bu tür bir motivasyona ihtiyacı olduğunu ifade eden Çağlı, hastalara bu tablolar yoluyla "Mücadeleden vazgeçmeyin, direnin" mesajı vermek istediklerini kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?