banner39

Köpekbalıkları 73 yaşına kadar yaşayabiliyor

Bilim adamları, erkek bir köpekbalığının 70'lerine dek yaşadığını ortaya çıkardı

Bilim Teknoloji 09.01.2014, 14:10 09.01.2014, 14:18
Köpekbalıkları 73 yaşına kadar yaşayabiliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Büyük beyaz köpekbalıklarının tahmin edilenden daha uzun ömürlü oldukları anlaşıldı. Uzmanlar, yeni bir yöntem sayesinde bu canlıların doku örneklerine bakarak erkek bir köpekbalığının 70'lerine dek yaşadığını belirledi.

ABD'de MIT ile Woods Hole Okyanusbilim Enstitüsü'nün ortaklaşa yürüttüğü projeden Li Ling Hamady, genelde bu hayvanların ya sevgi ya da nefret gibi güçlü duygular uyandırmasına karşın, bilimsel açıdan büyük beyaz köpekbalıklarının nasıl beslenip yaşadığı konusundaki temel bilgilerin daha yeni yeni öğrenildiğine dikkat çekiyor.

Bilim adamları şimdiye dek bu muazzam yırtıcının kaç yaşında olduğunu omurga dokusundaki büyüme halkalarını sayarak belirlemeyi denedi. Ancak köpekbalıklarının iskeleti sadece kıkırdaktan oluştuğundan, bu halkaların mikroskop altında dahi ayrımının yapılması kolay değil. Hamady ve ekibi, yaş tespitini yaparken büyüme halkalarındaki belli bir radyoaktif değere bakıyor. İnceledikleri izotop, 1950 ve 1960'lı yıllarda atmosferde yapılan nükleer denemeler sonucu oluşan radyoaktif serpintiye dayanıyor.

Bu serpintinin okyanusta yaşayan deniz canlılarının dokusuna işlediğini söyleyen uzmanlar, bu verilere bakarak büyüme halkalarını daha iyi ölçebildiklerini ve dolayısıyla köpekbalıklarının yaşını tespit edebildiklerini söylüyor. Yeni yöntemle Atlantik Okyanusu'ndaki erkek köpekbalıklarının 73, dişilerin ise 40 yaşına dek yaşadıkları belirlendi.

Yaş farkında köpekbalıklarının yaşadığı okyanusun belirleyici olmadığı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?