Kulaksız kurbağalar ağızlarıyla duyuyor

Bilim adamları kulakları olmayan minik Gardiner kurbağalarının ağızlarıyla duyduklarını keşfetti

Kulaksız kurbağalar ağızlarıyla duyuyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türünün en küçük örneklerinden biri olan Gardiner kurbağalarının sağır oldukları düşünülüyordu; ancak yapılan son araştırmalar, bu kurbağaların ağızlarının "duyum" işlevi gördüğünü ortaya koydu.

Araştırmalarının bulgularını Amerikan bilim dergisi "Proceedings of the National Academy of Sciences"ta (PNAS) yayımlayan bilim adamlarına göre kurbağa, beyne sinyalleri ağız boşluğuyla iletiyor. Bu bulgu, kulaksız kurbağanın çok yüksek ses çıkarabilmesini de açıklıyor.

Gardiner kurbağalarının boyu bir santimden biraz büyük, fakat orman uğultusunda yüksek sesleri seçilebiliyor. Araştırma kapsamında kulakları olmayan bu kurbağaların neden ses çıkardıkları sorusuna cevap arandı.

Bunun için kurbağaların sesleri kaydededilip hayvanlara dinletildi. Bazı kurbağaların sesler dinletilirken hoparlörlere yaklaştıkları hatta bazılarının cihazlara saldırdıkları görüldü. Araştırmanın ikinci bölümünde güçlü x ışınları kullanılarak kurbağaların başlarının bilgisayar simülasyonları yapıldı. Bunun sonucunda başka bir hayvanın çıkardığı sesin, hayvanın ağız boşluğunun bir müzik aleti gibi titreşmesine neden olduğu, sesin yükseltilerek iç kulak aracılığıyla beyne iletildiği belirlendi.

SAĞIRLAR İÇİN UMUT OLABİLİR İDDİASI

Araştırmayı yürüten ekip, bu kurbağaların sesi beyne iletme yönteminin işitme sorunu olan insanlara yardımcı olabileceğini umuyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 11:13
banner53
YORUM EKLE

banner39