banner39

Kuzey Buz Deniz'inde on bin yıllık değişim

Kuzey Buz Denizi, hızla asitleniyor. Uzmanlar asitlenme sebebiyle ticari değeri olan balıklar dahil olmak üzere çok sayıda canlının etkilenebileceğini belirtiyor. Denizin sanayi öncesi seviyelerine dönmesi için ise on binlerce yıl gerekiyor

Bilim Teknoloji 21.11.2013, 18:23 06.05.2013, 14:05
Kuzey Buz Deniz'inde on bin yıllık değişim

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Buz Denizi'nin, karbondioksit emisyonları nedeniyle "hızla asitlendiği" bildirildi. BBC'nin, Norveç Uluslararası İklim ve Çevre Araştırma Merkezi'nden bilim adamlarına dayandırdığı haberinde, kuzey denizlerinin özellikle yüzeye yakın sularının hızla asitlendiği belirtildi.

Bölgede okyanus kimyasında geniş çaplı değişimleri izleyen bilimadamları, karbondioksit emisyonlarının şu anda durdurulması halinde bile Kuzey Buz Denizi'nin kimyasının, sanayi öncesi seviyelerine dönmesi için on binlerce yıl geçmesinin gerektiğini söylediler. Kuzey Buz Denizi'nde asitlenmeden, ticari değeri olan balıklar dahil olmak üzere çok sayıda canlının etkilenebileceğini belirten bilimadamları, denizlerdeki ekosistemde çok büyük değişiklikler öngörürken, bu değişimlerin ne olacağının belirsizliğini koruduğunu ifade ediyorlar.

Karbondioksit, alkalik denizleri, havadan emildiğinde daha asitli hale getiriyor. Emilim özellikle soğuk sularda daha hızlı oluyor. Tatlı suyun, karbondioksidin asitlendirici etkilerini kimyasal açıdan yok etmekte daha az etkin olması nedeniyle Kuzey Buz Denizi'nin, nehirlerden tatlı su akışı ve karadaki buzların erimesiyle daha savunmasız hale geldiği belirtiliyor.

Bilimadamları, İzlanda ve Barents denizlerinde 1960'lardan bu yana deniz suyu pH değerinin, her 10 yılda yüzde 0.02 oranında düştüğünü gözlemlerken, asitlenmeye bağlı kimyasal etkiler, Bering Boğazı'nda ve Kuzey Buz Denizi'nin Kanada havzasının yüzey sularında da görüldüğü kaydedildi.

Dünyada okyanusların yüzey sularındaki ortalama asitlenme, Sanayi Devrimi'nden öncekinden yaklaşık yüzde 30 oranında daha yüksek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?