Lazer güdümlü ilk Türk füzesi yapıldı

Türkiye'nin lazer güdümlü ilk füzesi Cirit, Roketsan tarafından imal edildi

Lazer güdümlü ilk Türk füzesi yapıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin ilk lazer güdümlü füzesi Cirit, TSK'ya teslim edildi. Envantere giren 100 füze şu an için kullanıma hazır.

Havadan karaya atılan ve 8 km menzile sahip olan Cirit, Türk-İtalyan ortak yapımı taarruz helikopteri T-129'da kullanılacak.

Roketsan tarafından yürütülen proje kapsamında, toplam 2 bin füze Silahlı Kuvvetler'in kullanımına sunulacak. 70 mm çapındaki yarı aktif lazer güdümlü füze 'Cirit'in özellikle hafif zırhlı hedeflerde istenilen tahribatı sağladığı belirtiliyor.

Cirit'in şimdiye kadarki atışlarında hava platformu olarak AH-1W helikopteri kullanıldı. Daha önce, MSB ve Roketsan arasında Cirit füzesinin geliştirilmesi için 28 milyon dolarlık bir anlaşma imzalanmıştı. Füzenin milli imkânlarla geliştirilmesi, Türk savunma sanayii açısından büyük önem taşıyor.

Zaman'a konuşan üst düzey bir yetkili, "Bu proje önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalar için bir atlama taşı olacak. Füze üretiminde çok geç kaldığımız da bir gerçek. Uzun menzilli hava savunma füzeleri için toplam 4 milyar dolar ödeyeceğiz ve bu para maalesef dışarı gidecek." diyor. İlk lazer güdümlü Türk füzesi Cirit'in Amerika'dan satın alınan Kobra ve Süper Kobra helikopterlerinde de kullanılması hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2012, 13:04
banner53
YORUM EKLE

banner39