Maille gelen e-Faturaya dikkat, virüs olabilir!

Emniyet Siber Suçlar Bürosu, e-Fatura şeklinde vatandaşların bilgisayarlarına sızan virüs konusunda uyarılarda bulundu

Maille gelen e-Faturaya dikkat, virüs olabilir!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Emniyet, son günlerde e-Fatura kılıfıyla kullanıcıların e-Posta hesaplarına bulaşan bir virüs konusunda uyarılarda bulundu.

Siber Suçlar Bürosu'nun, Emniyet Müdürlüğü'nün internet sitesinden yaptığı uyarıda, vatandaşları kripto virüsüne karşı uyardı. Virüsle önce fatura bilgisi görünümünde mail gönderildiği, bu mailin açılmasının ardından ele geçirilen kişisel bilgilerin geri verilmesi için para talep edildiği belirtildi.

Uyarıda, "Son günlerde fatura maili ile gelen virüs çok sayıda kullanıcının ev ve işyerlerindeki bilgisayarlara bulaşarak, bilgisayarda yer alan tüm bilgiler ele geçirilerek şifrelenmektedir. Bu bilgilerinizin geri vermenin karşılığında para talep edilmektedir" denildi.

Virüsün nasıl bulaştığı konusunda da şu bilgiler verildi: "Bir GSM şirketinden (Turkcell) geldiğini zannettiğiniz bir e-posta alıyorsunuz ve fatura detay bilgisini tıkladığınızda, o GSM şirketine ait web sitesi gibi görünen, fakat onunla ilgisi bulunmayan bir siteye yönlendiriliyorsunuz. Buradan indirdiğiniz dosyayı açtığınızda virüsü bilgisayarınıza bulaştırmış oluyorsunuz."

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2014, 13:57
YORUM EKLE

banner39