banner39

Mars yüzeyinde 'sanal seyahat' mümkün

NASA, Mars yüzeyinde Curiosity (Merak) keşif aracıyla seyahat etmeye imkânk sağlayan simülatör sundu. Experience Curiosity ile keşif aracının gözünden Mars'a bakmak mümkün

Bilim Teknoloji 08.08.2015, 10:50 08.08.2015, 10:50
Mars yüzeyinde 'sanal seyahat' mümkün

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

NASA, Kızıl Gezegen'in yüzeyini inceleme fırsatı veren Mars Trek uygulamasının ardından şimdi de yüzeyinde gezinme imkanı veren simülator hazırladı.

Curiosity'nin Mars'taki üçüncü yıldönümünde sunulan 'Experience Curiosity' adlı simülatör, keşif aracının yanı sıra Mars Yörünge Kaşifi'nin (MRO) verileriyle derlenen 3D görüntüler içeriyor.

NASA, Mars yüzeyini 2 ve 3 boyutlu inceleme fırsatı sunan Mars Trek uygulaması aracılığıyla 2020'de gezegene gönderilmesi planlanan Mars 2020 uzay aracı için en ideal iniş yerini tespit etmek istediklerini belirtti.

Mars Trek, NASA arşivlerindeki 50 yıllık görüntüleri kapsayan bir harita sunarken, Experience Curiosity ile keşif robotunun bilimsel donanımlarına göz atmak, mekanizmalarını komutla yönlendirmek de mümkün. Dahası, Curiosity'nin farklı kameralarından Mars'ı inceleme imkanı da bulunuyor.

Mars Trek'e göz atmak için bağlantı: http://marstrek.jpl.nasa.gov

Experience Curiosity'i denemek için bağlantı: http://eyes.nasa.gov/curiosity

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?