banner15

Mars'ta heyecanlandıran iki keşif

NASA, Kızıl Gezegen'den alınan numunelerde organik maddeler ile gezegenin atmosferinde mevsimsel metan artışı olduğunu tespit etti. Bunun Mars'ta hayatın kanıtı olarak ele alınabileceği belirtildi.

Mars'ta heyecanlandıran iki keşif

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars'ın Gale Krateri'nden alınan numunelerde organik maddelere rastladı.

3,5 milyar yıllık kayalıkta organik madde

Bilim insanları, Mars'ta 2012’den bu yana incelemeler yapan Curiosity keşif aracı tarafından Gale Krateri’nin tabanındaki yaklaşık 3,5 milyar yıllık kayalıkta organik maddeler bulunduğunu açıkladı.

Araştırmacılar, Mars'ta bulunan organik maddelerin, eski bir hayat kanıtı, hayat için bir besin kaynağı ya da hayat yerine var olan başka bir şey olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

NASA'nın California'daki Jet İtki Laboratuvarından Ashwin Vasavada, "Eğer herhangi bir zamanda hayat vardıysa gelecekteki misyonlarla eski hayat belirtilerini bulabilme şansı yükseldi." dedi.

"Mars'ta hayatın kanıtı olarak ele alınabilir"

Diğer yandan, Curiosity, Mars'ın atmosferindeki metanı ölçmek için ayarlanabilir lazer spektrometresini kullandı. Curiosity'nin, Mars atmosferindeki mevsimsel metan artışlarını da doğruladığı bildirildi.

Araştırmacılar, biyolojik bir kaynağı göz ardı edemeyeceklerini belirtti.

Mars’ta bir zamanlar mikroorganizmaların bulunduğu, hatta hala bulunuyor olabileceği ihtimalini akla getiren yeni bulguların, Kızıl Gezegen'de geçmişte ya da halihazırda bir hayatın kanıtı olarak ele alınabileceğini bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2018, 09:39
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48