banner39

Meclis, internet bağımlılığına el koydu

TBMM Bilişim Komisyonu, artış yaşanan internet bağımlılığını merceğe aldı.

Bilim Teknoloji 07.04.2012, 01:53 07.04.2012, 09:34
Meclis, internet bağımlılığına el koydu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yeni çağın hastalığı internet bağımlılığı. Ülkemizdeki internet kullanıcılarının yüzde 2'si, internet bağımlısı. Bağımlıların yarısında ise psikiyatrik bozukluk hakim. Bu tablo Meclis'i harekete geçirdi. Milletvekilleri, Başkent'te bazı eğitim kurumlarına giderek, incelemelerde bulundu. 

Uzmanlara göre 06-74 yaş grubunda tüm bireylerin yüzde 36'sı interneti düzenli olarak kullanıyor. İnternet bağımlılık oranı ise yüzde 2.

"PSİKİYATRİK" BOZUKLUK

İşin ilginç yanı ise internet bağımlılarının yarısında başka bir psikiyatrik bozukluk saptanmış durumda. Bunların başını madde bağımlılığı çekiyor. Madde bağımlılığını duygu durum bozukluğu, depresyon ve psikotik bozukluklar takip ediyor.

ERKEKLER DAHA BAĞIMLI

Erkekler, kızlardan 2 kat daha fazla internet bağımlısı. Bir başka tespit ise, internet bağımlılık yaşı, alkol ve kumar bağımlılık yaşından daha önce başlıyor.

MECLİS HAREKETE GEÇTİ

Bu tablo, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni harekete geçirdi. "Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu" internet bağımlılığını uzmanlar eşliğinde inceliyor. Diğer taraftan ise alan ve saha araştırması yapılıyor.

Milletvekilleri, Başkent Ankara'da eğitim kurumlarını ziyaret etti.

Konuya ilişkin açıklama yapan TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, “Yasaklamak çözüm değil, çözüm onların interneti iyi bir şekilde kendi hayatlarına olumlu katkı sağlayacak şekilde kullanımını özendirmek" dedi.

Gözlem yapan milletvekillerinin bir durağı ise Fatih Projesi'nin pilot olarak uygulandığı bir okul oldu.

Milletvekilleri akıllı tahta ve tablet bilgisayar eşliğinde eğitim gören öğrencilerle sınıfta ders dinledi. Tablet bilgisayarlar incelendi. CHP Mersin Milletvekili Komisyonu üyesi Aytuğ Atıcı, “Gerçekten hoş bir proje. Çocuklar hemen öğrenmişler, öğretmenler kabullenmişler" dedi.

RAPOR HAZIRLANACAK

Komisyonun Başkent'teki saha incelemesini iki hafta daha sürdürecek. Ardından komisyon, bağımlılığın önlenebilmesi için rapor hazırlayacak.

 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü