banner15

MIT'de 2957 için saklanan kapsül bulundu

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde kazı çalışması sırasında 1957'de gömüldüğü anlaşılan bir zaman kapsülü buludu. Enstitü yönetimi, kapsülü gömen profesörlerin isteğini yerine getirmeye ve kapsülün 2957 yılına kadar açılmamasına karar verdi

MIT'de 2957 için saklanan kapsül bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü(MIT)'nün kampüsünde 1957 yılından bir zaman kapsülü bulundu. MIT yönetimi, bulunan kapsülü, içindeki mesaj üzerine açmamaya karar verdi. 1957'de gömüldüğü anlaşılan zaman kapsülünün içerisinde, dışarıdan bakıldığında görülecek şekilde ''2957'ye kadar açmayın'' notu dikkat çekiyor.

Inverse'de yer alan habere göre, Müze çalışanlarının zaman kapsülünün içerisinde neler olduğuyla ilgili tahminleri var. Kavanoz açılmasa da içerisindeki döküman ve diğer şeylerin bin yıl boyunca bozulmayacak şekilde tasarlanması, müze çalışanlarına hikâyenin parçalarını bir araya getirmelerinde yardımcı oluyor. MIT arşivlerinde yapılan taramalar sonucunda çıkarılan görüntülerde, profesörlerin kavanozu doldurdukları ve gömdükleri anlar görülüyor.Kapsülün içerisindeki materyallerden ikisi, MIT'de 1957 yılının en önemli teknolojik kazanımları arasında gösterilen ufak bir şişede sentetik penisilin ile devrimsel bir elektronik parça olarak tanımlanan ve aşırı iletkenliği yönetmeyi sağlayan bir kriyotron.

Profesörler, zaman kapsülü içerisine koydukları bir mektupta, amaçlarını şöyle açıklıyor: Önümüzdeki bin yılda dünyayı ne bekliyor tahmin edemeyiz ya da sizlerin bizim zamanlarımıza bir bilim çağı olarak saygı duyup duymayacağınızı da. Emin olduğumuz şey şu ki; sizler evren ile ilgili daha büyük bir kavrayışa sahip olacak ve bizler bu ilerleyişe bir katkı yapmış olacağız. Sizlere bilginin peşinde süregiden başarılar diliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 16:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35