banner39

NASA'ya ait 2 uzay aracı Ay'a çarptı

NASA'ya ait 2 uzay aracı Ay'a çarparak görevlerini sona erdirdi

Bilim Teknoloji 18.12.2012, 09:32 18.12.2012, 09:32
NASA'ya ait 2 uzay aracı Ay'a çarptı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

NASA'ya ait Med ve Cezir adlı uzay araçları Ay yüzeyine çarparak, Ay yörüngesinde 11,5 aydan beri sürdürdükleri görevlerini sona erdirdi.

Mühendislerce yönetilen uzay araçları kalan son yakıtlarını tüketmek için motorlarını çalıştırmalarının ardından Ay'ın kuzey kutbu yakınında bir dağ üzerinde belirlenen noktaya çarparak son görevlerini de başarıyla yerine getirmiş oldu.

Ay'a inen ilk uzay aracı Apollo'nun indiği yer de dahil olmak Ay yüzeyindeki diğer tarihi önemi bulunan bölgelerin uzağında kendilerine seçilen noktaya ilk çarpan uzay aracı Med oldu. Cezir'in belirlenen noktaya çarpışı, Med'den yarım dakika sonra gerçekleşti.

Belirlenen bölgeye saatte yaklaşık 6115 kilometre hızla çarpan, birer çamaşır makinesi büyüklüğündeki uzay araçlarının bıraktığı iz, Ay'ın karanlık yüzünde bulunmaları nedeniyle Dünya'dan görülemeyecek. Ancak Ay yörüngesinde görev yapan Ay Keşif Uydusu, uzay araçlarının bıraktığı izlerin fotoğraflarını çekmeye çalışacak.

Florida'daki Cape Canaveral askeri üssünden 10 Eylül 2011'de fırlatılan Med ve Cezir uzay araçları 3,5 ay süren yolculuklarının ardından Ay'ın yörüngesine yerleşmişti. Yörüngede 100'ü aşkın görevi yerine getiren araçlar, yaptıkları çalışmalarla Ay yüzeyindeki değişken yer çekimi alanlarını ölçmüş ve yüzeyde sanılandan fazla aşınma olduğunu kanıtlamıştı.

Uzay araçlarının gönderdiği veriler sayesinde, Dünya'nın bir zamanlar iki uydusu olduğu ve bu uyduların iç içe geçerek Ay'ı oluşturduğuna ilişkin teori geçerliliğini büyük ölçüde yitirmişti.

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü