banner39

ODTÜ'den Anonymous saldırıları açıklaması

Anonymous'un Türkiye'ye yönelik saldırılarıyla ilgili açıklama yapan ODTÜ Rektörü Acar, saldırıların uluslararası literatüre geçecek boyutta olduğunu söyledi

Bilim Teknoloji 24.12.2015, 16:24 24.12.2015, 16:24
ODTÜ'den Anonymous saldırıları açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, uluslararası hacker grubunun Türkiye'ye saldırıları konusunda açıklama yaptı.

ODTÜ'nün ".tr" üst düzey alan adı ve onun altında yer alan ikinci seviye alan adlarının yönetimi ve koordinasyonunu 1992 yılından beri yürüttüğünü hatırlatan Acar, "Güvenlik konusunda da uluslararası standartlar ne gerektiriyorsa onun üzerindeyiz." dedi.

Dünya üzerinde yaşanmış en yoğun saldırılardan birinin, 14 Aralık'ta gerçekleştiğini belirten Acar, yurt içinde ve dışında 5 ayrı noktada konuşlanan 6 adet  ".tr" alan adı sunucusuna doğru gelen Dağıtık Servis Kesintisi Saldırısının (DDoS) yaşandığı bilgisini verdi.

Acar, bunun sonucunda tüm ülkede, internet bant genişliğinde çok ciddi yoğunlukların yaşandığını, saldırının temel olarak "DNS yükseltme saldırısı" olarak başladığını aktardı. Acar, saldırının ".tr" alan adlarından ilgili IP adreslerine ulaşılmasını engellemek amacıyla yapay ağ trafiği üretmek de dahil, DNS sunuculara doğru yoğun ağ trafiği yollanması şeklinde, ülke dışındaki kaynaklar tarafından organize olarak gerçekleştirildiğini dile getirdi.    

Acar, "Bu toplu saldırı, bugüne kadar dünya üzerinde yaşanmış en yoğun saldırılardan biri. Uluslararası literatüre geçecek düzeyde bir siber saldırı yaşandı" ifadesini kullandı.

"ARTAN İHTİYACA CEVAP VERİLEBİLİYOR"     

Saldırı başlayınca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) gerekli bilgileri verdiklerini ve BTK'nın USOM koordinasyon merkeziyle süreci birlikte yürüttüklerini ve Telekom operatörleri ile çok etkili çalışmalar yaptıklarını belirten Acar, şu bilgileri verdi:     

"Bu saldırı, sadece Alan Adı Yönetimi altyapısına yapılmadı, bunu söylememiz lazım. Hemen hemen tüm internet sağlayıcılarının altyapılarında sıkıntı yaşandı. Saldırı başlamaz başlamaz ODTÜ'nün sunucularını sistemden ayırdık. ODTÜ'deki 12 bilgisayar mühendisi, devamlı olarak sisteme destek veriyor. ODTÜ'nün Bilgi İşlem Dairesi'nde 56 kişi çalışıyor. Onların da desteği alındı. Bunlara ilaveten Enformatik Enstitüsü ve Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyeleri devreye girdi. Enformatik Enstitümüz şu anda birçok ülkenin uzmanlarına siber güvenlik eğitimleri veriyor. Ülkemizde bu kadar yoğun uzmanlık ve tecrübe ODTÜ'de var. Bugüne kadar Alan Adı Yönetimini geliştirmek için hiçbir yatırımdan kaçmadık. Bu teknolojiyi ve servisi ülkemize, ODTÜ getirdi ve 1992'den beri bu sistemi aksatmadan çalıştırıyor ve geliştiriyor. Bugüne kadar da Alan Adı Yönetim servisini sorunsuz olarak sunuyor. Artan ihtiyaca sürekli olarak cevap verilebiliyor."

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?