banner39

Robotlara beden dilini öğretiyor

ABD'de çalışmalarını sürdüren bilim adamı Bilge Mutlu, insanlara özgü davranışları robotlarda ve animasyon karakterlerinde yeniden oluşturmak için gerekli algoritmaları keşfetmeye çalışıyor

Bilim Teknoloji 07.03.2012, 14:59 07.03.2012, 14:59
Robotlara beden dilini öğretiyor

ABD'deki Wisconsin - Madison Üniversitesi'nden Türk bilim adamı Bilge Mutlu, robotların beden dili kullanarak daha etkili iletişim kurabilmeleri için araştırmalar yapıyor.

Çalışmaları Amerikan hükümetine bağlı Ulusal Bilim Kurumu (NSF) tarafından da desteklenen Bilge Mutlu, kendisini bir 'insan - bilgisayar etkileşim uzmanı' olarak nitelendiriyor. Bilgisayar mühendisi arkadaşı Michael Gleicher ile birlikte deneylerini sürdüren Mutlu, insanlara özgü davranışları robotlarda ve animasyon karakterlerinde yeniden oluşturmak için gerekli algoritmaları keşfediyor.

NSF'nin online bilim dergisi Science Nation'a konuşan Bilge Mutlu, "Bakışlar ve beden dili, iletişim sırasında karşımızdaki kişinin dikkatinin ve psikolojik durumunun bütün çeşitlerini bize söyler. Modellenebilir ve dizayn edilebilir olan bu durum sayesinde, robotlar, neye ihtiyaç duyduklarını ya da taleplerini anlatmaya çalışırken ima yolunu da kullanabilirler. Daha insancıl iletişim kurabilirler" dedi.

Robotların ve animasyon karakterlerinin daha insancıl görünmelerini sağlamak için oldukça yol aldıklarını belirten Michael Gleicher ise, "İnsanların kullandığı çok ince jest ve mimiklerle robotların daha etkili iletişim kurmalarını sağlayabiliriz" diye konuştu.

ROBOT - İNSAN İLETİŞİM DENEYİ

Mutlu ve Gleicher, insanlar üzerinde robot davranışlarının etkisini araştırmak için yaklaşık 1 metre uzunluğunda sarı bir robot kullanıyor. Robot, karşısında oturan kişiye, "Merhaba, ben Wakamaru, tanıştığıma memnun oldum. Senin için bir görevim var. Lütfen masanın üzerindeki objeleri kategorilerine göre kutulara yerleştirir misin?" diye soruyor. Deneyin birinci aşamasında robot, soruyu sorarken insanlara özgü baş hareketleriyle objeleri ve kutuları da gösteriyor. Deneyin ikinci aşamasında ise robot, herhangi bir baş hareketi yapmıyor ve direkt karşısındaki kişiye bakıyor.

Elde edilen verilere göre, robot konuştuğu sırada baş hareketleriyle iletişime katkıda bulunduğu için karşısındaki insan verilen görevi daha hızlı yerine getiriyor. Animasyon karakterleri – insan iletişimde de benzer sonuçlar ortaya çıkıyor.

Mutlu ve Gleicher, geliştirdikleri teknoloji sayesinde insansı robotların okul ve hastane gibi yerlerde, öğretme, rehberlik ve yardım hizmetlerinde daha faydalı olabilmelerini amaçlıyor. Beden dilini kullanabilen robotların insanlarla daha sıcak ve yakın ilişki kuracakları belirtiliyor.

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?