banner39

Salyangozla hava kirliliği ölçülüyor

Rusya’daki bir su temizleme tesisinde hava kirliliği dev salyangozların nabzı dinlenerek ölçülüyor

Bilim Teknoloji 19.01.2011, 16:30 19.01.2011, 16:30
Salyangozla hava kirliliği ölçülüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya’nın St. Petersburg şehrindeki su temizleme tesislerinde havanın kalitesini ölçmek için dev salyangozlar kullanılıyor. Wodokanal şirketi tarafından yapılan açıklamada toplam 6 adet dev salyangoza bağlanan ölçüm aletleri ile hayvanların nabız atışları kontrol ediliyor. Dev salyangozlar da insanlar gibi solunum için akciğerlere sahip olduğundan hava kirliliği kalp atışlarını ve nefes alıp vermelerini hızlandırıyor. Su arıtma tesislerden çıkan dumandaki kirliliği tesbit etmek için dışarda üç salyangoz kullanılıyor.

Latince Achatina adı verilen dev salyangozlar 30 cm’ye kadar büyüyor. Bu hayvanların kabukları da çok büyük olduğundan ölçüm için gerekli aletler, hayvanlara hiçbir zarar vermeden rahatlıkla monte edilebiliyor.

Wodokanal’ın bildirdiğine göre dev salyangozlarla ölçüm teknolojisi Rus Bilim Akademisi tarafından geliştirildi. Aynı şirket daha önce de benzer testler yaparak tatlısu yengeçleriyle suyun kalitesini kontrol etmişti. Tatlı su yengeçlerinin de çevrelerinde kirlenme arttığında kalp atışları hızlanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?