Sanal alemdeki sahte fotoğrafın izi sürülüyor

Ankaralı bir yazılım firması, sanal ortamda paylaşılan ve üzerinde oynama yapılmış fotoğrafların orijinalinin nerede ve ne zaman çekildiğini tespit edebilen ürün geliştirdi

Sanal alemdeki sahte fotoğrafın izi sürülüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hacettepe Teknokent'te çalışmalarını sürdüren Mantis firmasının Genel Müdürü Güven Köse yaptığı açıklamada, söz konusu yazılımı haber ajansları için geliştirdiklerini ve bu ajanslar tarafından üretilen orijinal fotoğrafların nerede, ne zaman, kimin tarafından kullanıldığını, kaçak kullanım olup olmadığını tespit etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Yazılımın fotoğraf alanına özel olarak geliştirildiğini anlatan Köse, "Metin tabanlı şeyleri tespit edebiliyorsunuz ama fotoğrafı tespit etmek çok daha zor. Dolayısıyla fotoğraftan fotoğrafı tespit eden akıllı bir yazılım ürettik." dedi.

Ürünün zaman içinde ajans fotoğrafları boyutundan güvenlik sektörüne doğru evrildiğini anlatan Köse, şu ifadeleri kullandı:

"Fotoğraf manipüle edilmeye çok açık bir ürün. Üzerinde oynayabiliyorsunuz, altına bir hikaye ekleyebiliyorsunuz. Böylece ciddi bir algı yaratıyorsunuz. 15 Temmuz'dan sonra bu tür manipülatif hareketlerin devam edeceğini, fotomontajla, ses kayıtlarının değiştirilmesiyle kamuoyu oluşturulacağı ile ilgili çok ciddi istihbari bilgiler oldu. Bu tür durumlarda bizim elimizdeki çözüm, paylaşılan fotoğrafın gerçek durumu yansıtıp yansıtmadığını, geçmişte nasıl kullanıldığını ortaya çıkartmak."

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2016, 13:05
YORUM EKLE

banner39