banner39

Sera gökdelende tarım, dünyayı doyuracak

Alman araştırmacılar gökdelen seralarda 'Skyfarming' adı verilen bir metodla pirinç üretme sistemi geliştirdi, bakımı kolay sistemle tonlarca ürün elde edilebilecek.

Bilim Teknoloji 23.05.2012, 15:22 23.05.2012, 15:22
Sera gökdelende tarım, dünyayı doyuracak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Stuttgart şehrindeki Hohenheim Üniversitesi profesörlerinden Folkard Asch tarafından tanıtımı yapılan bir metodla gelecekte 20 ile 50 kat arasında değişen yükseklikteki gökdelen seralarda pirinç üretimi yapılabilecek.

Çevre şartlarından etkilenmeden büyük metropollerde bile kurulabilecek gökdelen seralarda elde edilen ürün tüketicilere de kolayca ulaştırılabilecek. Alman araştırmacıların geliştirdiği pirinç tarımında geleneksel üretime göre daha az gübre ve suya ihtiyaç duyuluyor. Seralarda kullanılan üretim platformlarında pirinç bitkisinin kökleri havada asılı olarak duruyor ve buharlı bir sistemle ihtiyaç duydukları su ve minareller veriliyor.

Profesör Asch ilk gökdelen seranın önümüzdeki 5-10 yıl içinde inşaa edilebileceğini, pirinç üretme denemelerinin yapıldığını bildirdi. Sera gökdelenin inşaası için yaklaşık 12 ile 15 milyon Avro arası paraya ihtiyaç var.

Sera gökdelenlerde yenilenebilir enerji kullanma ve zararlı mikroplarla mücadele konularındaki araştırmalar devam ediyor. Levhalar üzerinde yetiştirilen pirinç bitkileri, gökdelen sera içinde şartlar nerede daha uygunsa oraya taşınabiliyor.

Alman bilimadamları 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yaklaşık 9 milyarı bulacağını ve pirincin tüm insanların kalori ihtiyacının beşte birini karşıladığını belirttiler. İnsanların gıda ihtiyacının karşılanabilmesi için 2035 yılına kadar pirinç üretiminin yüzde 17 artırılması gerekiyor. En çok pirinç tüketilen Asya ülkelerinde, sera gökdelenlerin kurulabileceği toplam 15 mega büyüklükte şehir bulunuyor. Örneğin bunlardan 35 milyonluk nüfusuyla Tokyo'da yaşayanlar için günde 5250 ton pirince ihtiyaç duyuluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?