banner15

Siber saldırılara 'Boğaziçi' kalkanı

Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Çalışmaları Merkezi, talepte bulunacak belediye, devlet hastanesi ve üniversitelere sunacağı hizmetle, bu kurumların siber saldırılara karşı güçlendirilmesini sağlayacak.

Siber saldırılara 'Boğaziçi' kalkanı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde kurulan Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Çalışmaları Merkezi, talepte bulunacak belediye, devlet hastanesi ve üniversitelerin siber zafiyetlerini tespit ederek, bu kurumların olası saldırılara karşı güvenliklerini sağlayacak.

İstanbul başta olmak üzere ülke genelinde projeye dahil olmak üzere başvuru yapan ilgili kurumlardan ilk 45'i bir defaya mahsus ücretsiz olarak merkezin hizmetlerinden yararlanacak. Başvuru yapan diğer kurumlar ise makul bir ücret karşılığında hizmet alabilecek.

Projeyi geliştiren Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilgin Metin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen "Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Çalışmaları Merkezi Projesi"nin açılışını Bursa'da yaptıklarını söyledi.

Geçen yıl Türkiye'ye yapılan siber saldırıların yoğunlaşması sonucunda neler yapılabileceğini düşünmeye başladığını belirten Metin, "Halihazırda bilgi güvenliği dersleri veriyorum. Akademisyenliğimin yanı sıra daha önce ağ sistemleri ve güvenliği projelerinde danışman olarak çalışmıştım. Bu sebeple kendi çapımda somut adımlar atmak istiyordum." dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2016, 12:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48