Sosyal medya yuva yıkıyor

Facebook kullanan kişilerin eşlerini terk etme ihtimalinin kullanmayanlara kıyasla yüzde 32 daha fazla olduğu belirtiliyor

Sosyal medya yuva yıkıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sosyal medyanın yararları olduğu kadar zararlarının da olduğu biliniyor. Özellikle Facebook gibi internet sitelerinin en büyük zararlarının ailelere dokunduğu belirtiliyor. ABD'de yapılan bir araştırma, sosyal medya ağının kullananların yuvalarının yıkılma ihtimalinin diğerlerine oranla yüzde 32 daha fazla olduğunu ortaya koydu.

ABD’deki Boston Üniversitesi’nde bilim adamları, "Sosyal medya kullanımı, evililik ve boşanma ilişkisi"yle ilgili bir araştırma yaptı. Araştırma, Facebook kullanan kişilerin eşlerini terk etme olasılığının kullanmayanlara kıyasla yüzde 32 daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmada 43 eyalette 2008-2010 yılları arasındaki boşanmalar ile bu kişilerin Facebook kullanımı arasındaki ilişkiler incelendi.

Araştırmanın başındaki isimlerden İletişim Fakültesi'den Aile Profesörü James E. Katz, araştırmayla ilgili “İnsan davranışlarının sosyal medya kullanımından nasıl etkilendiğini anlamaya çalıştık” dedi.

Aynı araştırmada 2011 yılında yapılan bir başka araştırmanın verileri de kullanıldı. 2011 yılında aynı üniversite tarafından yapılan araştırmada, Facebook hesabı olmayan evli çiftlerin diğerlerine oranla daha mutlu olduğu belirtiliyordu.

Araştırmada, Facebook gibi internet sitelerinde, kişilerin birbirlerinden gerçeği gizleme yöntemini sıkça kullandığı da vurgulandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2014, 12:08
YORUM EKLE

banner33

banner37