banner15

'Sperm bankası çocuğu' 149 kardeşli çıktı

Aynı babaya ait spermlerin pek çok döllenme girişimi için kullanılması aynı babadan çok sayıda çocuğun doğmasına neden oldu

'Sperm bankası çocuğu' 149 kardeşli çıktı

Sperm bankalarına yapılan bağışlar yoluyla dünyaya gelen çocuklar pek çok hatta düzinelerce kardeşe sahip olabilir. Aynı babaya ait spermlerin pek çok döllenme girişimi için kullanılması aynı babadan çok sayıda çocuğun doğmasına neden oldu. Aynı genlere sahip çocukların tehlikeli hastalıklara sahip olmaları gibi, istenmeyen ensest ilişki ihtimali de fazlasıyla yüksek.

ABD'de yaşayan pek çok aile bu nedenle çocukların "yarı kardeşlerini" bulmak için sperm bankalarına başvuruyor. Sperm bankasından çocuk sahibi olan Wendy Kramer, çocuğunun yarı kardeşlerini bulmak için bir internet sitesi oluşturdu.

Elde ettiği verilerle sitesini her geçen gün güncelleyen Krameri çocuğunun 149 kardeşi olduğunu öğrendi.

Kramer, "hepsini bir arada görmek garip oluyor, çünkü birbirlerine benziyorlar" diyor. Eleştirmenler sperm bankalarının aynı babaya ait spermleri pek çok kez kullanarak büyük gelirler elde ettiklerini söylüyor. Kimi sivil toplum kuruluşları bir babadan 25 çocuğu geçmeyecek derecede sınırlama yapılmasını istiyor.

ABD'de sperm bankalarından elde edilen spermlerle kaç çocuk doğduğu kesin olarak bilinmiyor. Fakat rakamlar 30 bin ila 60 bin arasında gidip geliyor.

 

Kaynak: USASabah

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 17:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35