banner39

Süpernovanın sırrı doğal büyüteçte çıktı

Dünya ile süpernova arasında yer alan ve büyüteç işlevi gören bir galaksi tespit edildi. Bu galaksi, süpernovanın Güneş'ten daha parlak görünmesine neden oluyor

Bilim Teknoloji 26.04.2014, 11:00 26.04.2014, 11:05
Süpernovanın sırrı doğal büyüteçte çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PS1-10afx adlı bu süpernova ile Dünya arasında yer alan bir galaksinin süpernovanın ışığını arttırarak güneşten 100 milyar kat parlak görünmesine neden olduğu tespit edildi.

Süpernova, enerjisi biten büyük yıldızların şiddetle patlaması durumuna verilen addır. Dünya ile süpernova arasında yer alan ve büyüteç işlevi gören bu galaksi Hawaii'deki bir teleskopla tespit edildi. Astronomi alanında önemli tartışmalara neden olan bir konuyu açıklığa kavuşturan bu keşif Science dergisinde yayımlandı.

2010'da bir araştırma ekibi PS1-10afx'in aynı grupta yer alan gökcisimlerinden 30 kat fazla parladığını gözlemiş, bunun yeni türde bir yıldız patlaması olduğu sonucuna varmıştı.

Tokyo Üniversitesi Kavli Enstitüsü'nden Dr. Robert Quimby bu süpernovanın birçok yönden çok farklı olduğunu ifade etti. Quimby'nin ekibi, süpernovanın yakınındaki dev bir kara delik gibi bir oluşumun onun ışığını olduğundan büyük gösterdiği kanısındaydı.

BBC'nin haberine göre bu yönde delil bulmak için ekip Hawaii'deki Keck teleskobunu kullandı.

Dr Quimby, bu çalışma sonunda, süpernovanın önünde daha önce bilinmeyen bir galaksi tespit edildiğini, büyüteç işlevi gören bu galaksinin süpernovanın yaydığı ışık nedeniyle daha önce fark edilmediğini belirtiyor.
Araştırmacılar, süpernovanın patladığı an ile ışınlarının büyüteç galakside kırılarak dünyadan görülür hale geldiği an arasında bir milyar yıla yakın zaman geçtiğine inanıyor.

Bu keşfin gökbilimcilere evrenin genişlemesini ölçme konusunda yeni bir araç sunduğu düşünülüyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?