banner39

T70 helikopteri yer testleri başarıyla devam ediyor

Genel Maksat Helikopteri Programı kapsamında üretilen T70 helikopteri yer testleriyle ilk uçuşuna hazırlanıyor

Bilim Teknoloji 25.03.2020, 12:29
T70 helikopteri yer testleri başarıyla devam ediyor

T70 Genel Maksat Helikopter Programı kapsamında, yüksek yerlilik oranıyla üretilerek kullanıma sunulacak helikopter için yer testleri devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, programda gelinen aşamaya ilişkin sosyal medyadan paylaşımda bulundu.

Buna göre, T70 helikopterinin yer testleri başarıyla devam ediyor.

Program kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ana yükleniciliği ve ASELSAN, TEI, Alp Havacılık, Sikorsky alt yükleniciliğinde toplam 109 T70 helikopteri üretilecek.

Helikopterler, Kara ve Hava Kuvvetleri komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü kullanımına sunulacak.

Teslimatlarına gelecek yıl başlanması planlanan T70 helikopterlerinin, Sikorsky lisansı altında yüzde 95'e varan yerlilikle üretilmesi hedefleniyor.

TUSAŞ, T70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm ana parçaların üretimini, nihai montaj işlemlerini, testlerini ve entegre lojistik desteğini, ASELSAN, temel aviyoniklerin geliştirilmesi ve entegrasyonunu, Sikorsky ile birlikte helikopter kokpiti geliştirilmesini, TEI, T-700 motorunun üretimini, Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçalarının üretim ve montajını gerçekleştirecek.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (3)
Recepali 1 yıl önce
Madem yüzde doksanbeş yerlilik oranıyla üretiliyorsa niye hala sikorsky lisansıyla üretiliyor anlamıyorum
gizli asker 1 yıl önce
kardeşim Recepali skorsky bu helikopteri üretiyor fakat talebe yetişemediği için tuşasa sen benim lisansımlar üret sende kazan bende diyo yani yoksa lisans vermese bu helikopter zaten üretiliyo olmazdı.
hunkartensi 1 yıl önce
benden tavsiye bazılarına mademki halk çıkmayını takmıyor o zaman Dronlara ateş olçmek için gerekli parçalar takılsın ve şehirlerin üzerinde uçurulsun böylelikle olası vakalar tesbit edilecektir ki o zaman yer ekipleri de kendi güvenliğini alıp bu kişileri bulacaklardır bunu yapmakta zor olmasa gerek illada ateş ölçmek için sabit durmak lazım değil
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?