banner15

Teknoloji devlerinden sansür için işbirliği

Önde gelen internet şirketleri sanal ortamdaki terör içeriklerine karşı işbirliği yoluna gidiyor, ancak uzmanlar bunun sansür olacağını savunuyor

Teknoloji devlerinden sansür için işbirliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Google, Facebook, Twitter ve Microsoft, oluşturdukları ortak veri tabanıyla, internet platformlarında radikal olarak değerlendirilen söylemlerin yer aldığı içerikleri kaldırmak için birleşti.

Bilgi paylaşımı yoluyla platformlarındaki ‘radikal’ içeriği belirlemek ve kaldırmak için karşılıklı anlaşmaya varan teknoloji devi şirketler, terörü destekleyen resim ve videolar için "hashes" olarak bilinen ve dijital parmak izinden oluşan bir veri tabanı oluşturdu.

Bu veri tabanında sakıncalı değerlendirilen gruplara ve silahlı örgütlere üye kazandırma amaçlı videolar veya şiddet içeren görüntüler yer alıyor. Bu söylemlerin yer aldığı video ya da resim paylaşıldığında, ortak kurulan sistem tarafından otomatik olarak şirket yetkilileri bilgilendirilecek.

Şirketlerden biri, terör veya benzeri içerikte paylaşım tespit ettiğinde, diğerleri de bu "hashes"leri kullanarak aynı içeriği kendi ağlarından çıkarabilecekler. Ancak uzmanlar, bunun suistimale açık olduğunu ve bunun için kesin çizgiler belirlenmedikçe sansüre yol açacağını savunuyor. Uzmanlar, hangi içeriğin teröre hizmet ettiğinin belirlenmesinde şirketlerin objektif kararlar veremeyeceğini belirtiyor.

Dört şirket tarafından yapılan ortak açıklamada, "İnternette terörle ilgili içeriğin kontrol altına alınması için çaba sarf etmeye devam ediyoruz. Bu iş birliğinin daha da geliştirileceğini umut ediyoruz." ifadesine yer verildi. Terör içeriği konusunda farklı politikalara sahip şirketler, öncelikle işe "korkunç görüntülerin" parmak izlerini paylaşmakla başlayacak.

Teknoloji şirketleri, sitelerindeki terör içerikli yayınların kaldırılması için dünya genelinde hükümetler tarafından baskı görüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 15:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48