banner39

Telefonlara 'imha butonu eklensin' tartışması

ABD senatosuna sunulan bir yasa teklifi akıllı telefonların sadece yazılımsal olarak değil donanımsal olarak da yok edilmesi gerekliliğini savunuyor

Bilim Teknoloji 17.02.2014, 17:36 17.02.2014, 17:36
Telefonlara 'imha butonu eklensin' tartışması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de senatoya sunulan bir teklifte, akıllı telefonlarına kendi kendini imha eden bir buton konmasını zorlaştıran yasa çıkarılması önerildi. Eğer bu yasa teklifi yürürlüğe girerse artık çalınan telefonların içindeki bilgileri silmekle kalmayıp kullanıcılar telefonlarını tamamen kullanılamaz hale getirebilecek. Ancak yasanın çıkarılması durumunda uygulamada birçok sorun çıkabileceği belirtiliyor. 

Akıllı telefonlara uzun süredir hizmet veren Find my iPhone veya Google’ın Android Cihaz Yöneticisi uygulamaları ile kullanıcılar telefonlarını bir yerde unuttuklarında veya çaldırdıklarında telefon içeriğini silebiliyor ve böylece en azından verilerin çalınmasının önüne geçebiliyor.

Hürriyet'in haberine göre, ABD senatosuna sunulan bir yasa teklifi akıllı telefonların sadece yazılımsal olarak değil donanımsal olarak da yok edilmesi gerekliliğini savunuyor ve cihazın fiziksel özelliklerinin de yok edilebileceği dile getiriliyor.

Yani yasa teklifine göre tüm telefonlarda telefon takip uygulamalarının kurulumu zorunlu tutulmasıyla birlikte telefon üreticilerinin ekleyeceği yeni bir özellik ile uzaktan kullanıcılar tek tuşla telefonu kullanılamaz hale getirebilecek.

Her ne kadar telefon hırsızlığı konusunda kayda değer bir adım gibi görünse de, diğer yandan tek tuşla kullanılamaz hale gelen telefon ciddi bir güvenlik riski de meydana getiriyor.

Özellikle NSA’nın küresel çapta pek çok yazılım ve donanım üreticisini takip ettiği şu günlerde telefonlara eklenecek böylesi bir özellik kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde tek tuşla bir bölgedeki telefonların kullanılamaz hale gelmesi söz konusu.

Diğer yandan cihaza eklenecek böylesi bir özellik elbette üreticiler için de kaygı verici; zira her telefona eklenecek bu özellik telefon başına maliyetin artması anlamına geliyor.

Elbette tüm bunlar yasa teklifinin tartışılıp hayata geçmesi halinde söz konusu olacak.

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?