Telefonlarda pil ömrünü 4'e katlayan yöntem

Akıllı telefon, tablet bilgisayar gibi ürünlerin en büyük sorunu olan pil süresini uzatacak yerli çözüm bulundu

Telefonlarda pil ömrünü 4'e katlayan yöntem

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Makine Mühendisliği öğrencisi Ceyhun Derinboğaz, Rus bilim adamları tarafından bulunan nanoteknoloji ürünü grafen maddesinden batarya kullanım süresini 4 kata çıkaracak pil üretti.

Bunun için üniversitede reaktör geliştirdiklerini belirten Derinboğaz, makinenin patentini almak için başvurduklarını söyledi. Derinboğaz, ürettikleri pilin lityum iyon pillere göre 2 kat hızlı şarj olduğunu ve kullanım süresinin diğer pillere kıyasla yüzde 400 uzun olduğunu kaydetti.

‘HENÜZ PİYASAYA ÇIKACAK DÜZEYDE DEĞİL'

Pilin henüz piyasaya çıkacak düzeyde olmadığını aktaran Derinboğaz, "Geliştirdiğimiz pilin en büyük sorunu, 10 kez şarj edip deşarj ettikten sonra ömrünün azalmaya başlaması. Azalıp en sonunda lityum iyon pillerle aynı performansa düşüyor. Ancak bu sorunu da aşacak fikirlerimiz var" diye konuştu. Ceyhun Derinboğaz, grafenle birlikte, başka bir madde ile pilin dayanıklılığını 1-2 yıl aynı seviyede kalacak şekilde artırmak için çalıştıklarını belirtti.

‘ŞİRKETE ORTAK ARIYORUZ'

Projeleri için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan 100 bin lira destek aldıklarını belirten Derinboğaz, ilk prototipini ürettikleri pili daha da geliştirmeleri için sponsor ya da şirket ortağına ihtiyaçları olduğunu söyledi.

GRAFEN NEDİR?

En ince ve en güçlü iki boyutlu materyal olan grafen, bir tür karbon atomu. Kurşun kalemlerin kağıt üzerine yazmasını sağlayan grafit, grafen tabakalarının üst üste binmesinden oluşuyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2014, 16:13
banner53
YORUM EKLE

banner39