banner39

banner35

Türkiye'de ilk NFT dersi

Ankara Üniversitesi NFT'yi Türkiye'de ilk kez müfredatına ekleyen üniversite oldu. Derste, NFT'nin tarihçesinden dijital diplomasideki yerine kadar kapsamlı bilgiler verilecek.

Bilim Teknoloji 07.01.2022, 21:32 07.01.2022, 22:18
Türkiye'de ilk NFT dersi

Sanat eseri, video ya da internet sayfası... Gerekli şartlar sağlandığında her şey NFT olabiliyor.

Para olarak karşılığı olan dijital varlığa NFT deniyor. Popülerliği her geçen gün artan NFT, üniversite müfredatına giriyor.

İlk NFT dersi

Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi yeni bir seçmeli ders vermeye hazırlanıyor.

Cumhuriyetin ilk üniversitesi, Türkiye'deki ilk 'NFT'ye giriş' dersini verecek. Haftada 2 saat verilecek dersin kontenjanı 70 kişi olarak belirlendi. Dersin içeriği ise oldukça kapsamlı olacak.

Ders içeriği kapsamlı olacak

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, "İçinde blok zinciri tarihi tarihsel gelişimi olacak, bütün bu blok zincir teknolojisiyle ilgili hem tarihsel hem de nereye gidilebileceğine dair dersler olacak, NFT'nin tarihçesi olacak" açıklamasını yaptı.

NFT dersi, üniversitenin dijitalleşme için attığı adımlardan yalnızca bir tanesi. Kültür Bakanlığı ile imzalanan protokol ile artık Hitit tabletleri de yapay zekayla okutulacak.

Yapay zekayla okutulan arkeolojik buluntuların da NFT eserine dönüştürülebileceği öngörülüyor. Ankara üniversitesi, NFT dersini, ilerleyen zamanlarda, başka üniversitelere açık ders olarak vermeyi planlıyor.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?