banner15

Türkiye Kuş Türü Listesi'ne yeni kayıt: Gömlekli Karga

SAÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji EABD lisansüstü öğrencisinin tez projesi kapsamında üniversitenin kampüsünde yapılan çalışmada "Corvus Albus (Gömlekli Karga)" kuşu, Türkiye Kuş Türü Listesi'ne yeni bir kayıt olarak eklendi

Türkiye Kuş Türü Listesi'ne yeni kayıt: Gömlekli Karga

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sakarya Üniversitesinde (SAÜ) yüksek lisans tez çalışması ve proje kapsamında Türkiye Kuş Türü Listesi’ne yeni bir kayıt eklendiği bildirildi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, SAÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji EABD lisansüstü öğrencisi Tuba Tüfekçi, Ekoiz Çevre ve Sosyal Planlama Araştırma Eğitim ve Danışmanlık Şirketi nezdinde yürütülen projenin yürütücülüğünü de üstlenen Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Uzun danışmanlığında yüksek lisans tez çalışması yaptı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Biyolojik Çeşitlilik Dairesi Başkanlığının Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi ile Sakarya'nın Karasal ve İç Su Ekosistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme İşi Projesi çerçevesinde Esentepe Kampüsü'ndeki çalışma sonucunda "Corvus Albus (Gömlekli Karga)" kuşu, Türkiye Kuş Türü Listesi'ne yeni bir kayıt olarak eklendi.

GÖMLEKLİ KARGA

Uzun, yaptığı açıklamada, kuşun "Corvus Albus (Gömlekli Karga)" olarak adlandırıldığını bildirdi.

Kuşun, Passeriformes (Ötücüler) takımının Corvidae (Kargagiller) familyasına ait bir tür olduğunu aktaran Uzun, "Bu tür Türkiye'de ilk kez kaydedildi. Türün yayılış alanı Afrika Kıtası'nın güney yarısı ve bu bölge için yerli bir tür. Bunun dışında Portekiz, İspanya ve Yemen'den de kayıt var. Türün en yoğun yaşadığı bölge Güney Afrika ve Madagaskar. Gömlekli Karga'nın neden Türkiye'de olduğu, buraya nasıl geldiği ve Türkiye'de başka yerlerde olup olmadığı henüz bilinmiyor ancak tür izlenmeye alındı." ifadelerini kullandı.

Uzun, kuşların göçmen olmasa bile uçma yetenekleri ile kolayca bölge hatta kıta değiştirebildiğini belirterek, şunları dile getirdi:

"Düzenli göç edenlerde daha sık rastlansa da göç etmeyenler de böyle sürprizler yapabiliyor ve yayılış alanının dışına çıkabiliyor. Göç yolunu kaybetmeye bağlı olarak gelişen bu tür sürprizlere, insan eliyle serbest bırakmalar da eklenince, bu tür durumlar sık yaşanır hale gelmeye başladı. Ancak bu durum biyoekolojik bir nedenden de kaynaklanabilir. Çünkü göçmen olmayan türlerin zamanla göçmen özelliği kazanması, göçmen olanların göçmeyi bırakması var olan bir durum. Ancak tüm bu soruların cevabı türün izlenmesiyle ortaya çıkarılacak. 15 Kasım 2016 tarihinde ilk kez görülen tür, 2 birey olarak kaydedildi ve bugüne kadar kampüs içerisindeki varlığını devam ettirdi."

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2016, 17:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48