Türkiye, 'sosyal medya'da ikinci ülke oldu

Türkiye, sosyal medya kullanım oranında ABD'den sonra ikinci ülke oldu. Türkiye, Rusya, Brezilya, Hindistan ve İngiltere'yi geride bıraktı. Türkiye'nin internet popülasyonunun yüzde 31.10'u Twitter kullanıyor

Türkiye, 'sosyal medya'da ikinci ülke oldu

İzmir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yakın, 75 milyonu geçen Türkiye nüfusunun sosyal medya kullanımının dünya sıralamasında ikinciliğe yerleştiğine dikkat çekti.

Yrd. Doç. Dr. Yakın, "Türkiye'nin internet popülasyonunun yüzde 31.10'u Twitter kullanıyor ve bu rakam da Türkiye'yi Twitter'da dünya birincisi yapıyor. Bu durum, içerik sağlayıcılığı açısından Türkiye'nin gelecekte sözü geçen ülkelerden biri olacağının önemli bir göstergesi" diye konuştu.

Yakın, Türkiye'de internet kullanımıyla ilgili şu verileri aktardı:

Türkiye İstatistik Kurumu Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması 2013 verilerine göre 16-74 yaş grubundaki tüm bireylerin yüzde 39.5'i interneti düzenli olarak (hemen her gün veya haftada en az bir defa) kullandı. Aynı dönem ve yaş grubunda internet kullanan bireylerin arasında düzenli internet kullanım oranı ise yüzde 91.6 oldu. Financial Times'a göre Türkiye'de internet kullanıcısı sayısı 36 milyonun üzerinde. Webrazzi sitesinin aktardığı bilgilere göre ise Foursquare'da Türkiye ABD'den sonra dünyada en çok check-in yapılan ikinci ülke. Türkiye böylelikle Brezilya, Rusya, Endonezya, Hindistan ve İngiltere gibi ülkeleri geride bırakmış oldu. Türkiye'nin internet popülasyonunun yüzde 31.10'u Twitter kullanıyor ve bu rakam da Türkiye'yi Twitter'da dünya birincisi yapıyor. Türkiye'nin Twitter kullanıcı sayısı ise 11 milyon 337 bin 505. Bu arada Türkiye'nin ardından 5 ülke Japonya, Hollanda, Venezuella, Filipinler ve İngiltere sıralanıyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2013, 13:12
banner53
YORUM EKLE

banner39