banner15

Türkiye'deki 5 kuş cinsinin 54 farklı türü tespit edildi

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nin Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun TÜBİTAK desteğiyle 3 yıldır yürüttüğü proje kapsamında 5 kuş cinsinin gen haritası çıkarıldı. Yapılan incelemede ortaya çıkarılan 77 farklı genetik yapıdan 54'ü ilk kez tespit edildi.

Türkiye'deki 5 kuş cinsinin 54 farklı türü tespit edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

MAKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü, 3 yıl önce Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile TÜBİTAK desteğiyle 'Ulusal Gen Kaynaklarının Korunması Kapsamında Bazı Orman Ötücü Kuşlarının Araştırılması, Korunması ve Genetik Çeşitliliklerinin Belirlenmesi Projesi'ni tamamladı. Kuş türlerinin koruma eylem planını hazırlamak amacıyla yapılan projede Anadolu Sıvacısı, Büyük Baştankara, Mavi Baştankara, Karatavuk ve İspinoz kuş türlerinin gen haritası çıkarıldı.

MAKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Ornitolog Doç. Dr. Tamer Albayrak, yaptıkları araştırmayla milli parklarda bulunan 5 kuş türünün gen haritasını çıkardıklarını belirtirken, 77 farklı genetik yapıdan 54'ünün ilk kez tespit edildiğini aktardı. Doç. Dr. Albayrak, "Türkiye'deki kuş çeşitliliğimizi biliyoruz. Hangi türlerimiz var, nerelerde yaşayış gösteriyorlar bunlar artık bilinmekte. Ancak türün altındaki popülasyonların genetik çeşitliliği konusunda bilgi eksikliğimiz var. Bu konuyu bilmiyoruz. Dünyada bu konu son zamanlarda hızla gelişen artan bir ilgi odağı haline gelmiştir. Türkiye'deki bu tarzdaki genetik çalışmalarımız son derece sınırlı" dedi.

MAKÜ Moleküler Ornitoloji Laboratuvarı'nın da bu projeye verilen destekle oluşturulduğunu vurgulayan Doç. Dr. Albayrak, "Aladağlar Milli Parkı, Beydağları Milli Parkı, Sipil Dağı Milli Parkı, Kazdağları Milli Parkı, Küre Dağları Milli Parkı ve Yozgat Çamlığı Milli Parkı olmak üzere 6 alanda 5 kuş türünü yakaladık ve gen haritasının çıkartılması için gerekli kan örneklerini aldıktan sonra kuşları yakalandıkları yerde doğaya saldık. Hiçbir ölüm vakamız olmadı. MAKÜ Ornitoloji Laboratuvarı'nda bu kan örneklerinden DNA'yı izole ederek özel gen bölgelerini çoğalttık ve literatürdeki, gen bankasındaki kayıtlarla karşılaştırdık. Böylelikle hem kendi gen çeşitliliğimizi tespit etmiş hem de ülkemize özgü gen kaynaklarımızı kayıt altına aldık" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2016, 19:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35