banner15

Twitter'da siyasetin tansiyonu düştü

Yapılan bir araştırmaya göre 7 Haziran seçimlerinden sonraki süreçte Twitter'da partilerle ilgili olumsuz paylaşımlarda büyük düşüş yaşandı

Twitter'da siyasetin tansiyonu düştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da iki seçim arası 5 aylık dönemde siyasetin tansiyonu düşmüş görünüyor. 7 Haziran'da yapılan seçimlerden itibaren ekim ayı sonuna kadar hem partilerle ilgili atılan twit sayısı düştü, hem de olumsuz paylaşımlardan olumlu ya da nötr paylaşımlara dönüş gözlemleniyor.

Haberturk'ten Meltem Ersoy'un sosyal medya analiz şirketi Somera'nın verilerine dayanarak yaptığı habere göre haziranda 8,8 milyonu AK Parti; 6 milyonu HDP; 4 milyonu CHP ve 3,3 milyonu MHP ile ilgili olmak üzere 22 milyonun üzerinde siyasi tweet atıldı. Bu oran ekim ayında ise 16,1 milyona düştü. Partilerin tamamının Twitter'daki popülerliği düşerken en büyük düşüşü yüzde 44 ile HDP yaşadı.

Partilere ilişkin atılan twitler içinde olumsuz olanların oranı haziran ayında AK Parti için yüzde 29,6; CHP için yüzde 29,4; HDP için yüzde 33,7; MHP için yüzde 29,9 iken ekimde bu oranlar sırasıyla yüzde 24,7; yüzde 26,7; yüzde 30,4 ve yüzde 25'e geriledi. Böylece olumsuz paylaşımlarda en büyük düşüş sağ partilerde yani AK Parti ve MHP'de yaşandı. Genel olarak ise partilerle ilgili olumsuz twitlerde yüzde 3 ila 5 puanlık bir düşüş oldu.

Parti liderleri ile ilgili atılan twitlerde Kemal Kılıçdaroğlu ve Selahattin Demirtaş'ın partilerinden daha fazla olumlu tweet aldığı gözlemlendi.

Hem haziran hem ekimde oransal olarak en fazla hakkında olumlu görüş yazılan lider Kılıçdaroğlu oldu. Hakkında en fazla tweet atılan liderler ise Ahmet Davutoğlu ve Selahattin Demirtaş.

Başbakan Davutoğlu'nun 3,5 milyon; Kılıçdaroğlu'nun 3,3 milyon; Bahçeli'nin 1,9 milyon; Demirtaş'ın ise 1,1 milyon takipçisi var.

Bu süreçte Twitter'da en çok konuşulan konular ise 6 milyon 297 bin tweet ile çözüm süreci ve özerklik oldu.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 10:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35