Twitter'da yasağı dinleyen yok

Mahkeme kararıyla yasal yollardan erişime kapatılan Twitter'a girişlerde hiçbir değişiklik yok. Site, normal günlerde aldığı trafiğin aynısını almaya devam ediyor

Twitter'da yasağı dinleyen yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

17 Aralık operasyonlarından sonra yasadışı ses kayıtlarının yayıldığı merkez haline gelen Twitter, Türk mahkemelerinin kararlarını şimdiye kadar yerine getirmedi. Başbakan Erdoğan, dün mahkeme kararlarının çıktığını ve Twitter'ın kapatılacağını söylemişti. Erdoğan'ın açıklamasından saatler sonra Twitter kapatıldı.

GİRİŞLER DEĞİŞMEDİ

Twitter'a erişimin mahkeme kararıyla engellenmesi, siteye Türkiye'den girişleri çok fazla etkilemedi. Twitter'ın Topic Trend olarak bilinen en çok konuşulan konular başlıklı menüsündeki sıralamada Türkiye'den iki konu girmiş durumda. Sitenin normal açık olduğu günlerdekine benzer bir trafik aldığı belirtiliyor.

Twitter'a erişimin engellenmesinden sonra sabah saatlerinden itibiran birçok kuruluşun resmi hesabından mesaj atılmaya devam etti.

Mesaj atmaya devam eden isimler arasında Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da vardı.

BAŞBAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Başbakanlık Basın Müşavirliğinden konuyla ilgil yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Bursa mitingindeki konuşmasında, Twitter hususunda kullandığı ifadelerde, hukuki bir duruma işaret edildiği belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Halihazırdaki durumda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı linklerin kaldırılmasına ilişkin mahkemelerden çıkarmış oldukları kararların uygulanması konusunda Twitter yetkililerinin duyarsız kaldıkları bir süreç söz konusudur. Nitekim bu süreç zarfında mahkeme kararları doğrultusunda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı gerekli girişimlerde bulunmuş ancak Twitter yetkilileri bu taleplere duyarsız kalmıştır.

Mahkeme kararlarını umursamama, hukukun gereğini yerine getirmeme biçimindeki bu tutumda bir değişiklik gözlenmemesi halinde, vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için teknik olarak, Twitter'e erişimin engellenmesinden başka çare kalmayabileceği belirtilmektedir. Başbakanımız da Bursa'daki konuşmasında bu olguya dikkati çekmiş bulunmaktadır."

TWİTTER'DAN YOL GÖSTERİCİ AÇIKLAMA

ABD merkezli sosyal paylaşım sitesi Twitter, Türkiye'deki erişim yasağı ile ilgili olarak, "Konuyla ilgili gelen haberler inceleniyor" açıklamasını yaparken, kullanıcıların SMS yoluyla bağlanmalarını tavsiye etti.

Twitter'dan yapılan açıklamada, Türkiye'deki kullanıcılara, cep telefonlarının kısa mesaj servisi ile tweet atmaları tavsiye edildi. Uluslararası çapta yayın yapan Reuters haber ajansı ise, sitenin kapatılmasından saatler önce önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mitingde Twitter'i kapatmakla tehdit ettikten hemen sonra sitenin kapatıldığını duyurdu.

DİKKAT! SMS'Lİ BAĞLANTI ÜCRETLİ

Bu arada Twitter yönetimi yasağın ardından bir açıklama yaparak, kullanıcıları SMS'li kullanıma yönlendirdi. Ancak, Twitter yönetiminin tavsiye ettiği bu yöntem kullanıcılara pahalıya mal olabilir. Çünkü, SMS yoluyla tweet atmak isteyenler 0,33 kuruş ödeyecek. Geri bildirimler için para verilmeyecek.

Twitter yönetimi, Avea ve Vodafone üzerinden 2444'e Turkcell üzerinden ise 2555'e START mesajı göndererek Tweet atılmasını tasviye etmişti.

BTK'DAN AÇIKLAMA

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan yapılan açıklamada, "Mahkeme kararlarının uygulanması hususunda tüm iyi niyet çabalarımıza karşılık Twitter bu kararlara duyarsız kalmış ve mahkeme kararlarını tanımamıştır" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada "Vatandaşlarımızın ileride telafisi mümkün olmayacak mağduriyetlerinin önlenmesi için başka bir seçenek kalmadığından mahkeme kararları doğrultusunda Twitter'a erişimin engellenmesi tedbiri uygulanmıştır. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, hukuk devleti ilkesi çerçevesinde mahkeme kararlarını uygulamakla yükümlüdür" denildi ve Türk mahkemelerinin kararlarına uyarak hukuka aykırı içerikleri çıkardığı takdirde, tedbir amaçlı uygulanan erişimin engellenmesine son verileceği kaydedildi.

İLK TEPKİLER

Siyasiler arasında Twitter'ı en aktif kullanan isimler arasında olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bugün yapacağı Twitter mitingini erişim yasağından dolayı iptal ettiğini duyurdu.

Yasağa rağmen tweet atan Gökçek, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı: “Bugün Cuma namazından sonra yapacağımız twitter mitingini iptal ettim... twit alemine duyururum...”

Gökçek, Twitter'a erişim engeli olmasına rağmen nasıl girebildiğini ise şöyle anlattı: “Benim DNS ayarı açık olduğu için twit atabiliyorum. Muhtemelen yarın bu da kapatılır. Umarım sövenler ve sahte hesap kullananlar ders almıştır” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 10:56
banner53
YORUM EKLE

banner39