banner39

Uçan araba hayali anında kalkış dışında 'tamam'

ABD'de geliştirilen uçan araba, testlelerde 8 dakikalık sürede 787 km durmaksızın uçmayı başardı. Her 15 km'de 1 litrelik benzin yakan araç, 8 dakikalık sürede 426 metre havada kaldı.

Bilim Teknoloji 04.04.2012, 06:34 04.04.2012, 06:42
Uçan araba hayali anında kalkış dışında 'tamam'

Trafikte sıkışan sürücülerin en büyük hayali uçarak bu stresli durumdan kurtulmaktır. İşte bu hayali şimdilik tam olarak olmasa da gerçekleştirmeye çalışan bir proje var.

Amerikan Terrafugia şirketi, geliştirdiği uçan arabanın testlerde başarılı olduğunu açıkladı. Transition (Dönüşüm) ismi verilen araç, 8 dakikalık sürede 426 metre havada kalmayı başardı. 787 km durmaksızın uçabilen araç kanatları açıkken 8 metre kapandığında ise 2.3 metre genişliğinde. Araç her 15 km'de 1 litrelik benzin yakıyor.

Tek eksiği henüz yerinden havalanma özelliğinin olmaması. Çünkü aracın uçmak için hızlanması gereken 763 metrelik bir piste ihtiyacı bulunuyor. Daha önce birçok şirket uçan araba üretmeyi denedi. Ancak alıcı bulamadığı için üretimi durdu. 279 bin dolar fiyatı olan bu aracı üreten firmanın farkı ise şimdiden 100'ü aşkın müşteriden 10 bin dolar depozitoyla ön sipariş alması. Gelecek yıl ilk teslimatları yapılacak araçla ilgili şirket yetkilisi Winfield Keller " 5 yıl sonra herkes çizgi film Jetsonlar'daki gibi uçan araba kullanmayacak. Ancak 10-15 yıl içinde kullanım yaygınlaşacak" diyor. Şirket uçan arabaya polis ve sınır bölgesinde görev yapan güvenlik birimlerinin ilgi göstermesini hedefliyor.

'HELİARABA'NIN TEST SÜRÜŞÜ DE BAŞARILI

ABD'de uçan araba heyecanı yaşanırken Hollanda firması PAL-V Europe NV dün geliştirdiği helikopter işlevli arabanın test sürüşlerinin başarıyla tamamlandığını açıkladı. Firmadan yapılan basın açıklamasında, elektrikle çalışan ve 'helicar' (heliaraba) denilen PAL-V'nin Hollanda'nın Belçika'daki Gilze en Rijen şehrindeki bir üssünde bir çok test uçuşundan geçtiği kaydedildi. Firma, PALV'nin havanın durumuna göre 350 ile 500 kilometre arasında mesafe alabileceğini, test denemelerinde karada ve havada 180 kilometre hıza çıktıgı bilgisini verdi.

Kaynak: CİHAN

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?